Nadal warto zastanowić się nad indywidualną interpretację

Beata Złotek, inventage
Beata Złotek, Inventage
Beata Złotek, Inventage Inventage
Polskie prawo podatkowe jest skomplikowane. Przepisy są często niejasne i wymagają wyjaśnienia. Podatnicy nie wiedzą, czy mogą w swojej konkretnej sprawie zastosować rozwiązanie, które wprawdzie wynika z prawa, ale nie wprost, jest bowiem interpretacją przepisu. Świadczy o tym ilość wydawanych corocznie interpretacji indywidualnych. Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów w samym 2017 r. wydano ich ok. 25 tysięcy.

Należy zaznaczyć, że podatnik, chcąc uzyskać pisemne wyjaśnienie w zakresie swoich wątpliwości prawno-podatkowych w formie indywidualnej interpretacji, musi poczekać. W myśl art. 14d § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Według mnie jednak warto poczekać.

Zeszłoroczna praktyka pokazuje, że szybciej też się da. Ministerstwo Finansów w udzielonej w dniu 1 lutego 2018 r. odpowiedzi na interpelację nr 18377 dotyczącą m.in. czasu oczekiwania na udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych zauważyło, że nie jest tak źle. Z informacji uzyskanej z Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że w okresie od 1 marca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. średni czas na rozpatrzenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyniósł ok. 55 dni, a więc jest to czas znacznie krótszy niż wskazane trzy miesiące.

Gwarancyjno- ochronna funkcja interpretacji indywidualnych

We wskazanym wyżej piśmie Resort Finansów zwrócił również uwagę na problem „wiążącego charakteru interpretacji”. W polskim systemie prawnym nie istnieje takie pojęcie. Niemniej jednak, pomimo że w obecnym stanie prawnym interpretacjom przepisów podatkowych nie można nadać waloru wiążącego, to jednak spełniają one funkcję gwarancyjno-ochronną.
Wnioskodawca nie ma obowiązku zastosowania się do otrzymanej interpretacji indywidualnej, ale jeśli się na to zdecyduje, to zastosowanie się do niej nie może mu szkodzić. Jak bowiem wynika z art. 14k § 3 Ordynacji podatkowej – w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, której wygaśnięcie stwierdzono, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.
Ministerstwo zaznaczyło również, że wnioskodawca, który uzyskał interpretację i zastosował się do niej przed jej zmianą, jest chroniony przed skutkami jej wadliwości.

Potwierdza to przepis art. 14m Ordynacji podatkowej – zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

  1. zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej;
  2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

Ustawodawca wciąż unowocześnia system podatkowy i serwuje nam kolejne zmiany, również w zakresie przepisów regulujących zasady i tryb wydawania interpretacji. Cel zmian jest słuszny – gwarantuje zwiększenie efektywności, zapewnienie szerszej ochrony podatnikom oraz usprawnienie obsługi wnioskodawców występujących o interpretacje przepisów.
Najważniejsze jednak jest to, że stare dobre interpretacje indywidualne nadal trzymają swoje miejsce w ustawie i nadal stanowią ochronę dla podatników, którzy je otrzymali i się do nich zastosowali. Nadal warto więc o nie wnioskować.

Wideo

Materiał oryginalny: Nadal warto zastanowić się nad indywidualną interpretację - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie