MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwięcej złotej algi jest w wodach Odry w Bytomiu Odrzańskim i Słubicach

źródło: PAP
Wideo
od 12 lat
Spada liczebność złotej algi w nurcie Odry – poinformował w piątek, 21 czerwca resort klimatu i środowiska. Najwięcej jest jej w Bytomiu Odrzańskim, Słubicach i Widuchowej (woj. zachodniopomorskie). Jej populacja na szczęście jest poniżej stopnia ostrzegawczego.

Zagrożone mariny, kanały, starorzecza

Resort klimatu i środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na Odrze oraz w Kanale Gliwickim. Monitoring automatyczny został rozszerzony z 9 do 30 punktów. Trwają także analizy w sprawie inwestycji związanych z odsalaniem wód kopalnianych i zwiększeniem retencji. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował i uruchomił dynamiczny model hydrologiczny, który umożliwia prognozowanie sytuacji na Odrze z 3-7 dniowym wyprzedzeniem i odpowiednie zarządzanie zrzutami przemysłowymi.

Obecnie zagrożenie powstania toksycznych zakwitów nie dotyczy samego nurtu rzeki Odry, ale przede wszystkim marin, kanałów, starorzeczy i zbiorników wodnych połączonych z rzeką. W pierwszej dekadzie czerwca Odrą przeszło wezbranie i woda skażona złotą algą dostała się do tych zbiorników.

Największe stężenie toksyn złotej algi oraz liczebności glonu stwierdzono w wodach przystani w Nietkowie, gdzie w czerwcu pojawiły się śnięte ryby.

Pisaliśmy o tym w materiale: Śnięte ryby w Odrze. Urzędnicy musieli zamknąć przystań

Największa liczebność złotej algi w Odrze utrzymuje się w Bytomiu Odrzańskim, Słubicach i Widuchowej. Jednakże trend wskazuje na znaczący spadek populacji w nurcie rzeki (liczebność algi jest poniżej stopnia ostrzegawczego). W Kanale Gliwickim odnotowano zanikanie złotej algi. Ministerstwo przypomina, że złota alga, która występuje w Odrze, pochodzi właśnie z Kanału Gliwickiego.

Eksperci podkreślają, że sytuacja może się zmieniać dynamicznie, zależnie od warunków pogodowych i hydrologicznych, a zagrożenie toksycznymi zakwitami jest i będzie występować w kolejnych sezonach wiosenno-letnich.

Czym jest złota alga?

Złota alga to jednokomórkowy glon, który należy do gatunków inwazyjnych. Stanowi zagrożenie w momencie, gdy wytwarza toksyny śmiertelne dla ryb i innych wodnych organizmów. Występowaniu glonu sprzyja podwyższone zasolenie rzeki w wyniku zrzutu wód dołowych przez zakłady górnicze.

Aby zapobiec toksycznym zakwitom złotej algi, konieczne są rozwiązania systemowe, które zmniejszą zasolenie wód Kanału Gliwickiego i Odry. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, obok działań zaradczych i systemowych, nadzoruje również prace badawcze, z udziałem Instytutu Ochrony Środowiska. Obok badań nad toksycznością złotej algi, zespół ekspertów analizuje też skuteczność metody ograniczenia zakwitów tego glonu.

- W maju i czerwcu w Nietkowie oraz w Kanale Gliwickim prowadzone były testy z użyciem siarczanu amonu (który obniżena toksyczność oraz liczebności glonu). Przygotowywane są też badania terenowe z zastosowaniem preparatu na bazie krzemionki wapiennej oraz testy z użyciem wody utlenionej - dowiadujemy się.

Czytaj także: Śnięte ryby w Lubuskiem. Katastrofa na Odrze trwa cały czas. Jest gorzej niż 2 lata temu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska