MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby w Odrze. Urzędnicy musieli zamknąć przystań. Do wody wlano specjalny środek chemiczny

OPRAC.: red.
Wideo
od 12 lat
O niepokojącym zdarzeniu informuje na swoim facebookowym profilu Gmina Czerwieńsk. Dziś trzeba było zamknąć przystań w Nietkowie. Powodem były śnięte ryby.

Pilny komunikat urzędników

"W związku ze stwierdzeniem śnięcia ryb na terenie przystani wodnej w Nietkowie oraz koniecznością przeprowadzenia zabiegów neutralizacyjnych PRZYSTAŃ JEST NIECZYNNA DO ODWOŁANIA. O odwołaniu zakazu eksploatacji przystani powiadomimy mieszkańców Gminy Czerwieńsk w osobnym komunikacie" - poinformowali urzędnicy na facebookowym profilu Gmina Czerwieńsk.

Do akcji ruszyli m.in. strażacy. Najpierw wyłowili śnięte ryby, potem do rzeki wlany został specjalny roztwór, neutralizujący toksyny wytworzone przez złotą algę. - Bardzo dziękuję naszym Strażakom z OSP Czerwieńsk oraz wszystkim instytucjom zaangażowanym w pomoc - czytamy na profilu Gmina Czerwieńsk.

Komunikat ministerstwa

Przypomnijmy: niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowisko upubliczniło raport, w którym czytamy:

"W Odrze, według danych monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), liczebność „złotej algi” w ciągu kilku dni wzrosła: w Malczycach z 27 mln na 47 mln komórek/w litrze wody, w Bytomiu Odrzańskim z 27 mln na 42 mln komórek/w litrze wody, w Słubicach z 16 mln na 31,5 mln komórek/w litrze wody, a w Widuchowej z 3 mln na 20 mln komórek/w litrze wody. Najwyższą liczebność „złotej algi” odnotowano w Łanach: 50 mln komórek w litrze wody. Wyniki analiz są dostępne na stronie internetowej: www.gov.pl/Odra

Do tej pory badania laboratoryjne Odry wykazywały obecność śladowych ilości toksyny „złotej algi” (prymnezyn) w wodzie. Jednakże obecnie obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody. Stanowi to formę stresu dla „złotej algi”, która może reagować na niego poprzez produkcję toksyn. To z kolei może przyczynić się do pojawienia się toksycznego zakwitu alg w najbliższej przyszłości.

Ponadto po opadach na południu Polski, Odrą w pierwszej dekadzie czerwca będzie się przemieszczać fala wezbraniowa (do poziomu ostrzegawczego). Masy wody dostaną się do zbiorników mających połączenie z rzeką, w ciągu tygodnia inwazyjny glon może się w nich namnożyć. Dlatego służby pozostają w gotowości.

Badania monitoringowe Wisły nie stwierdzają w niej obecności „złotej algi”.

Polecamy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska