Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nakręć film z komórki

(kali)
Nowe Miasteczko i Słubice jako pierwsze przystąpiły do społecznej kampanii ,,Szkoła bez przemocy"

W ogólnopolskiej kampanii mamy 300 tys. zł do rozdania szkołom na działania profilaktyczne. Wszyscy dostaną też plakaty, naklejki, materiały dydaktyczne…

Deklaracje uczestniczenia w kampanii ,,Szkoła bez przemocy" złożyło wiele lubuskich szkół. Jednak na stronie internetowej akacji www.szkolabezprzemocy.pl zarejestrowane są z naszego województwa tylko dwie szkoły: Zespół Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku i Szkoła Podstawowa nr 1 w Słubicach. Dziękujemy! I witamy w gronie szkół - uczestników ogólnopolskiej kampanii.

Inne placówki zaś prosimy, nie czekajcie do ostatniego dnia, zgłoście się już teraz i sprawdźcie na stronie internetowej, czy zostaliście wypisani na listę. Dzięki temu dostaniecie plakaty, naklejki na drzwi, informujące, że bierzecie udział w naszej kampanii, materiały dydaktyczne.

Nakręć film z komórki

Najlepsze pomysły dotyczące przeciwdziałania przemocy i agresji mogą zdobyć granty. Na ten cel organizatorzy kampanii przeznaczyli 300 tys. zł. Lubuskie szkoły mają dużą szansę je uzyskać, bo wiele dobrego się w nich dzieje. Wystarczy wspomnieć opisywane przez nas mediacje w Słubicach, Zielonej Górze, programy teatralne w Gorzowie, ciekawe zajęcia w Nowogrodzie Bobrzańskim, Przylepie...

Do końca września swój udział w akcji mogą zgłaszać szkoły - zarówno podstawowe, jak i gimnazja oraz ponadgimnazjalne. Przewidziano szereg konkursów dla uczniów - np. na film poruszający problem przemocy, który będzie można nakręcić za pomocą telefonu komórkowego czy też na projekt koszulki. Szkoły będą mogły otrzymywać pieniądze przeznaczone np. na wyjazdy integracyjne rodziców z udziałem psychologa czy warsztaty uczące, jak radzić sobie z różnymi przejawami agresji.

Cała Polska razem

Organizatorami społecznej kampanii są 19 dzienników regionalnych (w tym ,,Gazeta Lubuska") z dwóch grup wydawniczych: Polskapresse i Orkla Press Polska oraz Fundacja Grupy TP. Patronat honorowy nad nią objął prezydent RP Lech Kaczyński.

Na zlecenie dzienników regionalnych CBOS przeprowadziło badania, z których wynika, że 27 procent uczniów uważa przemoc w szkołach za problem bardzo poważny, taką opinię podziela 28 proc. rodziców i 27 proc. nauczycieli. Zwykle rozpoczyna się niewinnie, od żartów, wyśmiewania, z czasem formy agresji i przemocy przybierają coraz bardziej niebezpieczny charakter. Najgorzej pod tym względem jest w gimnazjach, gdzie młodzież przechodzi okres buntu. Ale działania profilaktyczne należy podjąć dużo wcześniej, bo potem trudno jest wykorzenić złe nawyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska