Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny 2021: Są pierwsze kary za odmowy spisania się. Kiedy i za co można dostać karę grzywny?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa od 1 kwietnia
Obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa od 1 kwietnia Pixabay
Za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym można zostać ukaranym, a grzywna jest wysoka. Jednak, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, niemal 80 wniosków o popełnienie takiego wykroczenia trafiło już na policję. Kolejne wnioski sporządzane są na bieżąco. W województwie wielkopolskim na razie takich wniosków nie ma.

Obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa od 1 kwietnia. Spisać można się ostatecznie do 30 września. Za odmowę udziału w spisie można zostać ukaranym grzywną - nawet do 5 tys. zł. Dodatkowo tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Sprawdź koniecznie: Dodatkowe 500 plus na drugie i kolejne dziecko. Dla kogo?

A jednak wiele osób odmawia odpowiedzi na pytania NSP. Niektórzy definitywnie, stąd już ok. 80 wniosków o ukaranie.

Zgodnie z danymi GUS, przytoczonymi przez PortalSamorządowy.pl:

  • w spisie powszechnym wzięło już udział łącznie 18 mln 131 tys. 758 osób, czyli ok. 47,4 proc. ludności Polski;
  • z tego przez internet spisało się ok. 11,5 mln osób;
  • do 21 lipca rachmistrzowie przez telefon spisali blisko 5,5 mln osób, czyli 14,3 proc. ludności;
  • w wywiadach bezpośrednich rachmistrzowie spisali ponad pół miliona osób, czyli 1,47 proc. ludności kraju.

Czytaj także: Z jakich bezpłatnych usług może skorzystać senior w Poznaniu? Dla seniora taksówka, książka, a nawet pomoc podologa. Sprawdź szczegóły!

- W województwie wielkopolskim jak na razie nie złożono żadnego wniosku o popełnienie wykroczenia w związku z odmową udziału w Narodowym Spisie Powszechnym - mówi Arleta Olbrot z Urzędu Statystycznego w Poznaniu. - Nie znaczy to, że nie ma odmów. Przeważnie jednak są to odmowy związane z brakiem czasu na rozmowę z rachmistrzem w danym momencie. Spotkanie jest wówczas przekładane, a w czasie oczekiwania na kolejne, większość osób dokonuje już samospisu a ich adres znika z bazy. Dopiero, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z przepisami czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

Zobacz też: Nie chcą likwidacji zabytkowego bruku na Starym Rynku. Apelują do prezydenta Poznania o zmianę decyzji

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, ale wiele z nas myśli, że wciąż ma jeszcze na to czas. Przekonanie to jest jednak błędne, bo:
"Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz" - informuje GUS.

PRZYPOMINAMY WIĘC:

  1. Jeżeli zgłosi się do nas rachmistrz, nie można odmówić mu udzielenia odpowiedzi. Można jednak umówić się z nim na inny dzień lub godzinę.
  2. Rachmistrz przed przystąpieniem do przeprowadzenia ankiety spisowej ma obowiązek podać imię, nazwisko oraz numer identyfikatora. Dane te można sprawdzić przed wywiadem na stronach GUS.Są na to dwa sposoby: poprzez aplikację: sprawdź tożsamość rachmistrza na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99.
  3. Rachmistrz nie może żądać wpuszczenia do mieszkania czy domu. Nie może kopiować przekazanych danych z urządzenia spisowego, na które od razu powinien wprowadzać informacje.
  4. Rachmistrz nie może pytać o: numer dowodu osobistego, konto w banku, pin do karty, wartość oszczędności, wysokość dochodów, wartość mieszkania czy domu, posiadany majątek, w tym samochody, wartościowe przedmioty. Nie może poprosić o okazanie, ani podpisanie jakichkolwiek dokumentów.
  5. Powinien też poinfomować, na które pytania (m.in dotyczące związków, wyznania, niepełnosprawności) możemy nie udzielić odpowiedzi.

Sprawdź także: Profilaktyka 40 PLUS. Możesz skorzystać z bezpłatnych badań dla osób 40+. Jak to zrobić? Sprawdź!

Spis jest prowadzonony przez rachmistrzów także przez telefon. Rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów - 22 279 99 99 oraz 22 828 88 88

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska