Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze w Afganistanie: Budują drogi i mosty

Marek Alkosa (dab)
Polacy rozmawiają z Afgańczykami o rozpoczynającej się budowie nowej drogi w Ghazni.
Polacy rozmawiają z Afgańczykami o rozpoczynającej się budowie nowej drogi w Ghazni. Konrad Śmigielski
Polacy pomagają Afgańczykom w rozbudowie infrastruktury - dróg, mostów, systemu energetycznego, gospodarki wodnej i usług komunalnych. Właśnie ruszają dwa kolejne projekty.

Właśnie ruszyła budowa jednej z najważniejszych ulic w Ghazni. Jest to główny trakt łączący Dzielnicę Repatriantów (Returnee Village) ze śródmieściem. Mieszkają tam przede wszystkim osoby, które powróciły z emigracji - w większości z Iranu i Pakistanu, gdzie wyjechały w czasie inwazji radzieckiej i rządów talibów. Władze każdej prowincji przydzielają repatriantom działki budowlane, w dzielnicy nie ma jednak powierzchni usługowych, ma ona charakter osiedla-sypialni. Dlatego repatrianci muszą szukać zatrudnienia w innych częściach miasta. Liczbę mieszkańców dzielnicy szacuje się na 6,5 tys. osób, dlatego budowa w bardzo dużym stopniu usprawni komunikację w mieście.

Z polskich środków pomocowych sfinansowana zostanie budowa asfaltowej jezdni, chodników i kanałów odwadniających o łącznej szerokości 16 m. Długość drogi zaprojektowanej przez inżynierów polskiego zespołu PRT wynosi 1,3 km. Realizacja projektu zwiększy płynność ruchu pojazdów i pieszych, poprawi bezpieczeństwo użytkowników tej drogi oraz estetykę okolicy. Kolejną korzyścią będzie poprawa warunków pracy drobnych przedsiębiorców, mających zakłady i sklepy wzdłuż tej ulicy.

Teren przyległy do modernizowanej drogi stanie się również atrakcyjny dla kolejnych rzemieślników i sklepikarzy, co zwiększy szanse rozwoju handlu i usług w tym rejonie miasta. Na przyszły rok planowana jest budowa muru oporowego wzdłuż drogi. Mur zabezpieczy ulicę przed sezonowymi wylewami rzeki i poprawi wygląd tej części miasta.

Budują też mosty

Rozpoczęła się również budowa dwóch betonowych mostów w dystrykcie Nawur. Od 1 czerwca wykonawca gromadził niezbędne materiały i przygotowywał place budów. Mosty powstaną na drogach prowadzących do miejscowości Podina i Bini Sang. Dotychczas do wsi Podina dojeżdżało się po prowizorycznym mostku z drewna i gliny, zaś do Bini Sang prowadzi bród, nieprzejezdny podczas wiosennych przyborów wody, dlatego ważna jest realizacja tego rodzaju inwestycji właśnie w najcieplejszej porze roku. Zgodnie z umową oba mosty zostaną zbudowane do końca lipca.

Wszystkie projekty realizowane są przy ścisłej współpracy władz lokalnych - głównego inżyniera miasta Ghazni i subgubernatora dystryktu Nawur.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska