Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze w Afganistanie: Pomagają budować szkołę

Bogumiła Piekut (dab)
W uroczystości wzięli m.in. udział przedstawiciele miejscowej starszyzny.
W uroczystości wzięli m.in. udział przedstawiciele miejscowej starszyzny. archiwum CIMIC
W miejscowości Janda powstaje szkoła średnia - tzw. lejsa. Swój udział mają w tym nasi żołnierze, którzy pomagają Afgańczykom w budowie.

Janda to największa miejscowość powiatu Gelan. Miejscowość nabierze znaczenia i prestiżu, kiedy otwarta zostanie w niej szkoła średnia. Uczniowie z odległych nieraz zakątków powiatu będą mogli zdobyć w niej średnie wykształcenie, a po maturze ubiegać się o indeksy wyższych uczelni. Budowa szkoły już ruszyła. Przed kilkoma dniami w obecności m.in. starszyzny powiatu oraz ponad stu uczniów społecznej szkoły koranicznej uroczyście wmurowano w jej fundamenty kamienie węgielne.

- Dla mieszkańców dystryktu Gelan to bardzo szczęśliwy dzień. Szczególnie cieszą się dzieci, które już wkrótce będą miały lepsze warunki do nauki. Wykształcone dzieci są przecież przyszłością naszego kraju - przekonywał zebranych Sahib Kafeel z departamentu edukacji.

Urzędnik podziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w ten projekt. Szczególne słowa uznania skierował pod adresem starszyzny, nauczycieli oraz polskich żołnierzy z Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC). - To wielka szansa dla Jandy, która pretenduje do miana stolicy powiatu. I myślę, że jeśli Bóg pozwoli, taką się stanie. Dzięki pracowitości ludzi, mozolnej pracy edukacyjnej prostych nauczycieli z najodleglejszych wiosek powiatu, dzięki uporowi i konsekwencji administracji dystryktu, starszyzny plemiennej, przywódców religijnych - troska o edukację najmłodszego pokolenia Afgańczyków nabiera materialnego kształtu. To geniusz wspólnego wysiłku w trosce o przyszłość tego kraju - powiedział kpt. Wojciech Mąkola dowódca zespołu CIMIC.

Wmurowali kamienienie węgielne

Obecny podczas uroczystości dyrektor przyszłej szkoły Allah Nazar także podkreślał rangę wydarzenia.- Budowa szkoły w dystrykcie to dowód na to, że mieszkańcy tego regionu pragną pokoju i rozwoju całego Afganistanu - powiedział.

Budowa szkoły wymagać będzie zaangażowania wielu osób, dlatego na uroczystość przygotowano kilka kamieni węgielnych. Zawinięte w materiał i przewiązane kolorowymi kokardami kamienie zostały umieszczone w fundamentach nowej szkoły m.in. przez Sahib Shamsullaha - dyrektora Wydziału Oświaty, Abdula Hameeda - inżyniera z Ghazni, Gula Ahmada - komendanta miejscowej policji oraz dowódcy CIMIC kpt. W. Mąkolę.

W nowej szkole będzie mogło uczyć się około 200 uczniów (chłopców i dziewczynek). Budowana w dystrykcie Gelan szkoła, na pamiątkę jednego z legendarnych Pirów, będzie nosiła nazwę Mulla-Ridi High School. Jej patron był przywódcą religijnym i duchowym mieszkańców powiatu Gelan. Mieszkał w pobliskiej wsi Aghowjan. Z jego okazałego grobowca pochodzi cudownej mocy pył wykorzystywany współcześnie do wykonywania amuletów - zwanych tawiz.

Trzon z Międzyrzecza i Wędrzyna

IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie składa się przede wszystkim z żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna, wchodzącej w skład Czarnej Dywizji - 11. Dywizji Kawalerii Pancernej.

Kontyngent uzupełniają Żandarmeria Wojskowa, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 49. Pułk Śmigłowców Bojowych, 1. Brzeska Brygada Saperów, Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno Wojskowej, Centralna Grupa Działań Psychologicznych, 9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy oraz inne jednostki Sił Zbrojnych RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska