Nasza Kinga zbiera puchary!

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Kinga Wika Huragan Żagań (z lewej) z Karoliną Cedro, reprezentującą Orleta Gorzów Wlkp., która zajęła trzecie miejsce na dystansie 6,6 km. Małgorzata Trzcionkowska
Kinga Wika z ULKS Huragan Żagań zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Kryterium Ulicznym o Puchar Burmistrza Żagania, na dystansie 6,6 km. Nasza kolarka teraz szykuje się do wyścigu MTB.

To było już drugie zwycięstwo Kingi w tym roku. W lutym zajęła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w kolarstwie przełajowym. W finale pucharu Polski była trzecia. - Ostatni wyścig był bardzo łatwy - opowiada żagańska zawodniczka. - Trasa wiodła ulicami miasta, więc nie było problemów związanych z przełajami. Za to trzeba było się skupić na utrzymaniu prędkości.

Kinga ma 12 lat i jest uczennicą klasy VI SP 1 w Żaganiu. - Kiedyś córka z równym zacięciem trenowała piłkę nożna - wspomina jej mama, Bożena Wika. - Już myślałam, że pójdzie w tym kierunku, ale w czwartej klasie zaczęła uprawiać kolarstwo przełajowe. Zaczęło się od szkolnego wyścigu, który wygrała. Wypatrzył ją trener Walczak i zaczęła jeździć.

- Ona jest prawdziwym talentem - podkreśla Wiesław Jarzębski, wielska sława polskiego kolarstwa i uczestnik Wyścigu Pokoju. - Do tego ma serce do walki i determinację do ciężkiej pracy. Jej rodzina żyje bardzo skromnie, dzięki temu docenia to, co ma. Kinga myśli o przyszłości i stawia przed sobą sportowe i życiowe cele.

- Zaczęłam uprawiać również kolarstwo górskie - zapowiada dziewczynka. - Przed wakacjami zamierzam wziąć udział w wyścigu MTP (mountain terrain bike) w Zielonej Górze.

Pani Bożena jest bardzo dumna z osiągnięć córki i docenia jej pracę. Kinga po lekcjach chodzi na treningi. Wraca do domu dopiero wieczorem i wówczas ma czas na odrabianie zadań domowych. Jej marzenia to liceum o profilu sportowym i studia na AWF.

W. Jarzębski z Żagania jest jedną z osób, które młodzi kolarze, również Kinga, cenią najbardziej. To on w latach 50. Założył "Huragan" Żagań. Był członkiem kadry narodowej. Największe sukcesy miał w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, gdy miasto było potęgą kolarską w całej Polsce. Jego wychowanek, Lech Walczak, który jest obecnie trenerem młodzieży, zdobył tytuł mistrza Polski juniorów w kolarstwie przełajowym. Żagańscy zawodnicy wiele razy stawali na podium w kraju i nie tylko. Klub trzykrotnie zmieniał nazwę, w zależności od tego, jakich miał sponsorów strategicznych. Nosił nazwy: Czarni Żagań, Vistula-Huragan Żagań, Bizon-Huragan Żagań. W 1980 Huragan został zlikwidowany. W 2004 reaktywowało go grono pasjonatów i miłośników kolarstwa. Powstało Żagańskie Towarzystwo Cyklistów "Huragan", które odbudowuje miejskie tradycje cyklistyczne.