Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zawodu w Niemczech. Jakie warunki trzeba spełnić?

Ewelina Ryś 95 758 07 61 [email protected]
Podczas dyżuru eksperta Danuta Szczotko chętnie odpowiadała na pytania Czytelników dotyczące kształcenia zawodowego w Niemczech
Podczas dyżuru eksperta Danuta Szczotko chętnie odpowiadała na pytania Czytelników dotyczące kształcenia zawodowego w Niemczech
Danuta Szczotko z Centrum Doradztwa i Informacji w Eisenhüttenstadt odpowiadała na pytania Czytelników.

- Mój syn jest uczniem 3 klasy gimnazjum. Jakie warunki musi spełnić, aby podjąć naukę w Niemczech?

- Podstawowym warunkiem jest ukończenie minimum gimnazjum oraz dobra znajomość języka niemieckiego. Nie jest to jednak warunek wystarczający. Najistotniejsze są kompetencje interpersonalne takie jak: łatwość w nawiązywaniu kontaktów, skuteczne dążenie do wyznaczonego sobie celu oraz umiejętność pracy w zespole.

- Gdzie mogę otrzymać pełną informację na temat nauki zawodu w Niemczech?

- Pełnej informacji w języku polskim udzielamy w naszym punkcie konsultacyjnym CoachingPoint CoP- QCW GmbH Eisenhüttenstadt przy ul. Beeskower Strasse 114 pod nr tel. 00 49 33 64 37 56 78 (od 7.00 do 15.00). Zapraszamy też 13 maja do QCW Eisenhüttenstadt na dni otwarte szkoły. Mapkę dojazdową znajdziecie na stronie www.qcw.de.

- Mam dwóch wnuków, którzy kończą szkołę - jeden zawodówkę, drugi technikum. Czy istnieje możliwość nauki zawodu w Niemczech od podstaw?

- Naturalnie tak, istnieje również możliwość uznania zdobytych w Polsce kwalifikacji, przynajmniej częściowo. Po dokładnym przeanalizowaniu dokumentów będziemy w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytanie. Zapraszamy do naszego punktu konsultacyjnego.

- Mój syn jest bardzo dobrym uczniem ze znajomością języka niemieckiego. Czy istnieje możliwość nauki zawodu w Niemczech w technikum?

- Bezpośrednio po gimnazjum jest to niemożliwe. Wynika to z różnic systemów kształcenia zawodowego. Aby zdobyć w Niemczech tytuł technika należy spełniać następujące warunki: posiadać ukończone gimnazjum i przynajmniej dwuletnią szkołę zawodową oraz dwa lata doświadczenia zawodowego w wyuczonym zawodzie. Tytuł technika zdobywa się w Niemczech w formach szkolnych, tzn. nie otrzymuje się wynagrodzenia od pracodawców (wyjątek stanowią indywidualne ustalenia z pracodawcą). Dla dobrych maturzystów ze znajomością języka niemieckiego oferujemy dualne kierunki studiów. Maturzysta otrzymuje wtedy podwójny dyplom: ukończenia kształcenia zawodowego i dyplom wyższej uczelni na poziomie licencjatu/inżyniera.

Czytaj też: Oferta dla młodych. Niemcy zachęcają do nauki zawodu u siebie i pracy

- Moja córka ma 15 lat. Czy może złożyć dokumenty do zawodówki już w tym roku?

- Naturalnie, im wcześniej tym lepiej. Istniej wówczas możliwość uzyskania lepszej orientacji zawodowej oraz przygotowania się do podjęcia nauki zawodu w Niemczech.

- Przyjaciele z Eisenhüttenstadt opowiadali nam, że w Niemczech można równocześnie studiować i zdobyć wykształcenie zawodowe. Czy warunkiem jest posiadanie matury?

- Naturalnie kandydat musi posiadać maturę. Dualne studia polegają na tym, że w skróconym czasie maturzysta zdobywa na „miarę skrojone wykształcenie” zawodowe w atrakcyjnych warunkach. Po ukończeniu absolwenci otrzymują dwa dyplomy wyższej uczelni, np. tytuł inżyniera i tytuł zawodowy mechanika przemysłowego (Izby Przemysłowo - Handlowej). Studiowanie i nauka w zawodzie mechanik przemysłowy przebiegają równolegle, w czasie wolnym od zajęć na uczelni absolwenci odbywają praktyki w zakładach pracy.

- Moja córka jest bardzo dobrą uczennicą. Czy po ukończeniu gimnazjum może podjąć w Niemczech naukę w każdym zawodzie?

- Niestety nie, świadectwo ukończenia gimnazjum w Polsce, w Brandeburgii uznawane jest jako świadectwo ukończenia pełnej szkoły podstawowej. Nie upoważnia do podjęcia nauki w każdym zawodzie. Bardzo często pracodawca zastrzega, że zatrudni tylko maturzystę. Z Polski największą szansę mają uczniowie liceów ogólnokształcących, profilowanych, technicznych.

- Czy gwarantujecie dla uczniów z Polski zakwaterowanie w internatach oraz nadzór pedagogów. Mój syn ma 16 lat, nie oddam go na zmarnowanie.

- Nasza instytucja nie gwarantuje zakwaterowania w internatach oraz opieki pedagogicznej. Jesteśmy gotowi udzielić wsparcia w zakresie poszukiwania miejsc w internacie.

Czytaj też: Niemcy intensywnie szukają w Lubuskiem przyszłych pracowników

- Chciałabym podjąć dualne studia w Niemczech. Czy jestem w stanie utrzymać się z otrzymanego wynagrodzenia?

- Pomiędzy poszczególnymi zawodami istnieją rozbieżności w wynagrodzeniu. Mechatronik otrzymuje w pierwszym roku nauki od 755 do 774 euro (ok. 3 tys. zł), a w trzecim roku od 861 do 884 euro (ok. 3,5 tys. zł). Kucharz zaczyna od stawki 375 (ok. 1,5 tys. zł) do 517 euro (ok. 2 tys. zł) na pierwszym roku nauki, a na trzecim roku od 543 (ok. 2,1 tys. zł) do 660 euro (ok. 2,6 tys. zł). Podane stawki, to stawki minimalne. Każdy pracodawca ustala wysokość wynagrodzenia z uczniem indywidualnie. Ponadto osoby zagraniczne przebywające na terenie Niemiec w celach edukacyjnych mają możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie mieszkania.

Czytaj też: Praca w Niemczech. Jak szukać zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów?

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska