Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie jeszcze pomostówek

Czesław Gierlach
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Przepisy o zasadach przechodzenia na wcześniejsze emerytury do końca 2008 r.

SPEŁNIAMY PROŚBY CZYTELNIKÓW

SPEŁNIAMY PROŚBY CZYTELNIKÓW

Na dziś zapowiadaliśmy tekst o postanowionej przez Sejm i Senat corocznej waloryzacji emerytur i rent... Jednak - w związku z telefonami od Czytelników (dziękujemy za wiele cennych podpowiedzi!) proszących o jak najszybsze wyjaśnienie sprawy przedłużenia obowiązywania zasad wcześniejszych emerytur - najpierw spełniliśmy te, liczne, prośby naszych Czytelników. Tekst o waloryzacji opublikujemy już w poniedziałek!

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wydłuża obowiązywanie przepisów o zasadach przechodzenia na wcześniejsze emerytury do końca 2008 r. Warto zwrócić uwagę, że posłowie na tym samym posiedzeniu odrzucili wniosek mniejszości, który zakładał przedłużenie obecnych przepisów do końca 2010 r. Świadczy to o tym, że są też pomysły odłożenia pomostówek do szuflady na kolejne lata.

Tymczasem zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury miały obowiązywać tylko do końca tego roku. Od 1 stycznia 2008 roku, zgodnie z treścią reformy emerytalnej z 1999 r., miały być wprowadzone właśnie nowe przepisy o emeryturach pomostowych.

Elżbieta Rafalska, wiceminister pracy i polityki społecznej, już po głosowaniu w Sejmie, tak mówiła o powodach przedłużenia obowiązywania zasad wcześniejszych emerytur (podaję za Polską Agencją Prasową - cg): - Od 1999 r. żaden z poprzednich rządów nie podjął prac nad ustawą o emeryturach pomostowych. (...) Projekt pomostówek przygotowany przez rząd trafił do konsultacji społecznych, które jednak nie były łatwe. Rząd był gotowy, aby ten projekt przyjąć, ale tak istotna społecznie ustawa nie może być przyjęta w okresie wyborczym."

Ustawa o przedłużeniu okresu obowiązywania wcześniejszych emerytur czeka więc teraz na podpis prezydenta.

Korzystniej jeszcze przez ponad rok

STOSUNEK PRACY

Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach może być przyznana niezależnie od tego, czy uprawniony spełniający wymagane warunki składa wniosek o emeryturę wykonując obecnie pracę w szczególnych warunkach i czy ubezpieczenie z tytułu wykonywania takiej pracy było ostatnim, jakiemu podlegał przed złożeniem wniosku. Istotne jest to, by praca wykonywana w szczególnych warunkach była wykonywana na podstawie stosunku pracy przez wymagany okres.

Dziś wiadomo więc, że pomostówek na razie nie będzie. Mają pojawić się od 1 stycznia 2009, ale też... nie na pewno. Rok to w polskim kalendarzu politycznym ogrom czasu. Nie wiadomo jak politycy w przyszłym roku ocenią społeczny klimat dla niepopularnych decyzji i czy zdecydują się na ich wprowadzenie w życie. Emerytury pomostowe - przypomnijmy - według przymiarek obecnego rządu miały objąć jedynie osoby pracujące w szczególnych warunkach lub charakterze. A lista "szczególnych profesji" miała być znacznie okrojona.

Na razie zostaje tak jak jest

Przypomnijmy: Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę na dotychczasowych, korzystnych zasadach. Pod warunkiem, że:

  • nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego i...
  • ... spełnią warunki uprawniające do emerytury do 31 grudnia 2008 r.

    Możliwość ta została zachowana dla:
  • pracowników,
  • osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną bez względu na to, czy są pracownikami czy też ubezpieczonymi opłacającymi składki na własne ubezpieczenie z tytułu wykonywania tej działalności,
  • górników,
  • kolejarzy,
  • ubezpieczonych będącymi pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

    Szczególne warunki i charakter

    Kogo przepisy uznają za zatrudnionych w szczególnych warunkach? Niestety musimy posłużyć się urzędową definicją. Otóż: Za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Rada Ministrów w rozporządzeniu z 7 lutego 1983 roku wyjaśniła dokładnie co kryje się pod tą niejasną formułką i opublikowała listę (wykaz A i B) zawodów, których wykonywanie uprawnia do wcześniejszej emerytury.

    Kim są natomiast pracownicy zatrudnieni w szczególnym charakterze? Za takich uważa się:
  • pracowników organów kontroli państwowej,
  • pracowników organów administracji celnej,
  • pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
  • dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,
  • nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską,
  • żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i Biura Ochrony Rządu,
  • niektórych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska