Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie mam wyjścia. Muszę łączyć szkoły

Czesław Wachnik
Zbigniew Szumski, 46 lat, starostą świebodzińskim jest od 2006 r.
Zbigniew Szumski, 46 lat, starostą świebodzińskim jest od 2006 r. Paweł Janczaruk
- Musiałem podjąć taką, a nie inną decyzję. Pieniędzy na szkoły mamy coraz mniej. Więc łączymy dwie placówki w jedną. Ale dla uczniów nic się nie zmieni - mówi starosta ZBIGNIEW SZUMSKI.

- Od kilku miesięcy trwa dyskusja o reorganizacji szkół ponadgimnazjalnych w Świebodzinie. A kiedy wreszcie zapadnie decyzja?
- Wszystko powinno wyjaśnić się na sesji rady powiatu 30 maja. Wtedy mamy podjąć decyzję o rozwiązaniu Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Technicznych oraz o powołaniu Powiatowego Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych z siedzibą przy ul. Świerczewskiego.

- Jakie szkoły wejdą w skład tej placówki?
- To ważne pytanie, gdyż zmieniliśmy wcześniejszą propozycję. Dotychczas zakładaliśmy, że w skład powiatowego zespołu wejdą szkoły z osiedla Żaków oraz te z ulicy Świerczewskiego. Według nowej propozycji do zespołu trafi Zespół Szkół Zawodowych z ul. Świerczewskiego oraz klasy z II Liceum przy ul. Żaków. Dodam, że do klas liceum nie będzie już nowego naboru, stąd szkoła ta będzie "wygaszana".

- A co zespołem szkół przy ul. Żaków?
- Według nowej propozycji trafi on do Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy parku Chopina. Tam będzie dyrekcja zespołu. Nie będą ukrywał, że docelowo. A to oznacza, że w ciągu czterech lat chcemy wyprowadzić zajęcia z obiektu przy ul. Żaków, gdzie znajdzie się Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który obecnie zajmuje pięć budynków. Docelowo zajęcia będą odbywały się w budynkach przy ul. Świerczewskiego i przy parku Chopina.

- Co to oznacza dla uczniów wymienionych szkół?
- Muszę podkreślić, że nie likwidujemy żadnej ze szkół, toteż 1 września uczniowie przychodzą do tych samych placówek i budynków. Co więcej, jak sądzę, uczyć ich będą ci sami nauczyciele. Zmieni się natomiast struktura zarządzania. Odwołani zostaną dyrektorzy zespołów szkół przy ul. Świerczewskiego i ul. Żaków, natomiast dyrektor zespołu powiatowego zostanie wybrany w konkursie. Zgłosić się do niego może każdy chętny.

- A co z nauczycielami z zespołu przy ul. Żaków?
- Nauczyciele od 1 września zostaną przejęci przez nowego pracodawcę, jakim będzie Zespół Szkół Ogólnokształcących przy parku Chopina.

- Wcześniej zakładano, co było zresztą bardziej naturalne, połączenie dwóch technicznych szkół czy zespołu przy ul. Żaków i Świerczewskiego. Dlaczego do tego nie doszło?
- Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Głównym powodem był zdecydowany sprzeciw nauczycieli pracujących przy ul. Żaków. Jednym z argumentów było to, że jeśli będą pracować w szkole zawodowej, to spadnie ich prestiż. Teraz zapewne będzie inaczej, ich pracodawcą będzie liceum a nie szkoła zawodowa.

- Czy musiało dojść do reorganizacji, która wzbudza tak wiele emocji?
- Nie mamy innego wyjścia. Co więcej, reorganizacji nie można odkładać, jak proponują niektóre środowiska nauczycielskie. Powód jest jeden, zmniejszająca się liczba uczniów i związane z tym ograniczenie subwencji oświatowej. Już w tym roku dostaniemy ponad 1,7 mln zł mniej. Z prognoz wynika też, że przez najbliższe dziewięć lat uczniów będzie ubywało, a więc subwencja też będzie malała. Dlatego nie możemy utrzymywać struktury sprzed lat, kiedy w szkołach było kilka tysięcy uczniów więcej.

- Dziękuję.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska