Spis treści
Problemy z przesadzaniem roślin w ogrodzie
W ogrodach dość często przesadzamy rośliny. Najczęściej wynika to z faktu, że roślina przestała pasować w danym miejscu, za bardzo się rozrasta i przeszkadza, albo okazało się, że warunki dla niej jednak nie są odpowiednie. Bywa też, że zmienia się koncepcja zagospodarowania ogrodu – coś budujemy, urządzamy, albo wycinamy drzewo i w miejscu, gdzie był cień, jest teraz mocne słońce.
Niektóre rośliny znoszą takie przenosiny doskonale. W moim ogrodzie takim wędrowcem jest krzak agrestu, który niemalże co jesień ląduje w nowym miejscu, za każdym razem doskonale się przyjmuje i nawet nie kaprysi przy owocowaniu. Ale nie każda roślina jest taka tolerancyjna, a niektóre przesadzenia nie wybaczą w ogóle.
Wynika to głównie z budowy ich korzeni, i to z dwóch zupełnie różnych powodów. Przesadzania nie lubią głównie rośliny, które mają kruche, delikatne korzenie i łatwo je uszkodzić podczas przenosin oraz wręcz przeciwnie – tworzą mocne, długie korzenie[/b] (tak zwane palowe), które bardzo trudno wykopać (najczęściej są to rośliny, które dobrze znoszą suszę).
To sprawdź, zanim posadzisz rośliny
Dlatego sadząc je, dobrze się zastanów nad miejscem dla nich. Szczególnie w przypadku drzew i krzewów pomyśl w perspektywie lat i tego, jaką wielkość mają osiągnąć. Pomyśl, czy gdy urosną, nie będą przeszkadzać.
Zawsze przed posadzeniem sprawdź, jakie warunki dana roślina lubi – przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy jest to słońce czy cień i wybierz odpowiednie miejsce.
Musisz też wiedzieć, że przesadzania nie lubią niektóre sadzonki, które przygotowujemy w domu i przesadzamy do ogrodu. W ich przypadku rozwiązaniem jest zrobienie rozsady w doniczkach torfowych, które wkopuje się w ziemię razem z sadzonką.
Jakie drzewa i krzewy nie lubią przesadzania?
Do drzew i krzewów, które źle znoszą przesadzanie, należy przede wszystkim:
- katalpa (surmia),
- karagana syberyjska,
- magnolia,
- ognik,
- oczar,
- perukowiec podolski,
- pigwowiec,
- rokitnik,
- tamaryszek,
- żarnowiec miotlasty.
Jeśli musimy je przesadzić, zróbmy to, kiedy rośliny są młode. Jednak i w tym przypadku nie ma gwarancji sukcesu. Ja w ten sposób straciłam tamaryszka.
Jakie kwiaty nie lubią przesadzania?
Wśród kwiatów, które nie lubią przesadzania, dominują byliny (i rośliny dwuletnie). Problemy z przesadzaniem dotyczą przede wszystkim starszych, mocno zakorzenionych roślin. Należą do nich m.in.
- baptysje,
- ciemierniki,
- malwy,
- mikołajki,
- lawenda,
- łubiny,
- ostróżki,
- perowskia łobodolistna,
- piwonie,
- rozwary,
- sasanki,
- wiesiołki.
Z kwiatów, które uprawiamy jako jednoroczne, za przesadzaniem nie przepadają:
- groszek pachnący,
- nasturcje,
- słonecznik.
Te jednoroczne kwiaty można siać od razu do gruntu, ale jeśli chcemy zrobić wcześniej ich sadzonki, skorzystajmy z doniczek, które rozłożą się w ziemi.
Warzywa, które nie lubią przesadzania
Jest też kilka warzyw, które nie przepadają za przesadzaniem. Jeśli kupujemy ich sadzonki, wyjmujmy je z doniczek ostrożnie, z jak największą ilością ziemi wokół korzeni. Jeśli sadzonki robimy sami, użyjmy torfowych doniczek. Wszystkie te rośliny można też siać od razu do gruntu. Przesadzania nie lubią wszystkie dyniowate, czyli:
- cukinia,
- dynia,
- kabaczek,
- ogórek,
- patison,
- tykwa.
Za przesadzeniem nie przepada też koper włoski (fenkuł).
Wypoczywaj w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?