Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie uwierzycie! W Europie leży ananasowa wyspa (zdjęcia)

Dariusz Chajewski
Wielu z plantatorów pomarańczy postanowiło przestawić się na ananasy, które po dziś dzień rosną w starannie kontrolowanych warunkach w szklarniach
Wielu z plantatorów pomarańczy postanowiło przestawić się na ananasy, które po dziś dzień rosną w starannie kontrolowanych warunkach w szklarniach Dariusz Chajewski
Kilkaset lat historii Sao Miquel związane jest z... pomarańczami. Gdy choroba spustoszyła gaje plantatorzy zabrali się właśnie za ananasy. Sposób ich uprawy nie zmienił się od wieków - korzysta się z dymu i tzw. gorących łóżek.
Ananasy z Azorów są wyjątkowo słodkie

Nie uwierzycie! W Europie leży ananasowa wyspa

W XIX w. większość cytrusów na angielskich stołach pochodziła z Azorów. W okresie Bożego Narodzenia przekupki reklamowały je zawołaniem: "Świeże święte Michałki!" (Sao Miguel to Wyspa św. Michała). Handel uprawianymi od XVI w. pomarańczami tak się rozwinął w XVIII w., że dawał pracę tysiącom mieszkańców, a statki wywoziły do Anglii po 100 ton owoców rocznie. Kupcy angielscy dość szybko zwietrzyli interes i zamiast płacić wysokie ceny azorskim plantatorom, sami przybyli tu zakładać plantacje. W ten sposób Sao Miquel nagle zaczęła się dynamicznie rozwijać.

Ten okres pomarańczowego dobrobytu trwał na wyspie do 1880 r., kiedy to plantacje padły ofiarą plagi. W tym samym czasie po oceanie zaczęły kursować znacznie szybsze statki parowe transportujące pomarańcze z Florydy i Kalifornii. Nawiasem mówiąc pierwsze szczepy drzewek pomarańczowych posadzonych w tych dwóch stanach pochodziły z Azorów... Wielu z plantatorów pomarańczy postanowiło przestawić się na ananasy, które po dziś dzień rosną w starannie kontrolowanych warunkach w szklarniach. Szkła są bielone, aby utrzymać wysoką temparaturę.

Około 6 km od Ponta Delgada, stolicy wyspy, znajdziemy miasteczko Faja de Baixo - to podobno jedyna tak duża plantacja ananasów w Europie. Technika jak najbardziej tradycyjna, przede wszystkim za sprawą wykorzystania dymu oraz wykorzystania tzw. gorących łóżek na bazie materiału roślinnego. Okres wegetacji potrwa dwa lata. W szklarniach na tej plantacji możemy zobaczyć różne fazy wzrostu owoców. Na miejscu jest sklep z pamiątkami, gdzie można skosztować i kupić ananasa likier i sok ananasowy. Różne inne rzeczy są na sprzedaż, ale uwaga, drogie.

Jak ananasy tutaj trafiły? Roślina jest powszechna w tropikach. Portugalscy odkrywcy przejęli nazwę "nana", co oznaczało w języku tubylców smaczne owoce. Pod koniec XVII wieku ananasy hodowano powszechnie w europejskich szklarniach, nawet w ogrodach Wersalu za panowania Ludwika XV. Dwa wieki ten zwyczaj zniknął na rzecz owoców importowanych z Azorów. Ananasy z Sao Miguel są bardzo słodkie, mają ciemniejszy kolor i wnętrze, a są ciemnopomarańczowe na zewnątrz.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska