MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebawem dworce w Sulechowie i Rzepinie zostaną otwarte dla pasażerów. Co z innymi?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Dworzec kolejowy w Sulechowie
Dworzec kolejowy w Sulechowie Tomasz Rybarczyk
Jak jest z remontami lubuskich dworców? - pytają nasi Czytelnicy z różnych miejscowości. Jedni obserwują z zainteresowaniem trwające prace modernizacyjne, inni czekają na rozpoczęcie inwestycji. Najszybciej do użytku oddany zostanie dworzec kolejowy w Sulechowie.

- Zakończyliśmy prace budowlane przy modernizacji dworca w Sulechowie, która polegała na dostosowaniu przestrzeni obsługi pasażerów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecnie prowadzone są odbiory z wykonawcą robót. Otwarcie dworca dla podróżnych nastąpi po uzyskaniu odpowiednich stanowisk administracyjnych. Przewidujemy, że nastąpi to na przełomie czerwca i lipca – mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami, Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Zmiany na dworcu kolejowym w Sulechowie

Co się zmieniło na sulechowskim dworcu?
Po przebudowie w Sulechowie podróżni zyskają dworzec przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pozbawiony barier architektonicznych, a także wyposażony w wiele usprawnień w strefie obsługi podróżnych oraz w najbliższym otoczeniu dworca. Obiekt będzie wyposażony m.in. w toaletę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami, mapy z planem dotykowym dworca, ścieżki wolne od przeszkód oraz oznaczenia w alfabecie Braille`a. Nową jakość i estetykę zyskają również przestrzenie obsługi pasażerów, które zostaną wyposażone w nowe ławki, kosze oraz gabloty. Sam budynek stanie się również bardziej ekologiczny, dzięki wprowadzeniu pompy ciepła czy energooszczędnego oświetlenia. Dzięki inwestycji na dworcu i w jego otoczeniu będzie również bezpieczniej, gdyż obiekt zostanie wyposażony w nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Jak przebiegają prace na dworcu kolejowym w Rzepinie?

Nie tylko w Sulechowie prowadzone są prace remontowe. Zmienia się także dworzec w Rzepinie. Prace przy przebudowie tego obiektu są już bardzo zaawansowane.
- Do tej pory zakończono m.in. prace konstrukcyjne, a także polegające na wykonaniu ocieplenia ścian i izolacji fundamentów, przyłączy elektroenergetycznych i sanitarnych oraz poszycia dachowego. Zamontowano również okna – mów Bartłomiej Sarna. - Obecnie poza finalizowaniem renowacji elewacji dworca, montowane są drzwi oraz windy, a także prowadzone prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Planowany termin otwarcia dworca to jesień bieżącego roku.

Jakie kolejne remonty dworców?

A kiedy ruszą kolejne zaplanowane remonty m.in. w Gorzowie, Zbąszynku, Czerwieńsku?
- Obecnie prowadzimy przegląd inwestycji ujętych w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030. Po jego zakończeniu będziemy w stanie udzielić więcej informacji dotyczących poszczególnych lokalizacji – wyjaśnia Bartłomiej Sarna.
Wiemy, że przymiarki były takie, by na liście podstawowej znalazły się trzy dworce, w tym Bytom Odrzański, Żary oraz część dworca w Zbąszynku znajdująca się na peronie, a na liście rezerwowej dalszych 9 obiektów, w tym m.in. Czerwieńsk czy Wschowa.
Dodajmy, że w województwie lubuskim w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Dworcowych (na lata 2016-2023) do tej pory zakończono przebudowy dworców Żagań (zakończono w 2019 r.), Witnica, Świebodzin (zakończono w 2023 r.), Nowiny Wielkie i Babimost (zakończono w 2024 r.).

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska