Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni umysłowo też mają zawodowe ambicje - konferencja Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Maciej Dobrowolski
Małgorzata Ambroży (z lewej) uważa, że niepełnosprawni umysłowo również powinni móc pracować, jeśli sami tego chcą.
Małgorzata Ambroży (z lewej) uważa, że niepełnosprawni umysłowo również powinni móc pracować, jeśli sami tego chcą. Maciej Dobrowolski
Sięgnij po sukces!- pod takim hasłem wczoraj odbył się Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez zielonogórski ZUS we współpracy z PFRON oraz OPZL. Na spotkaniu rozmawiano o wyzwaniach z jakimi osoby niepełnosprawne muszą zmierzyć się w pracy.

Spotkanie odbyło się w siedzibie OPZL. - Celem całego wydarzenia jest przedstawienie pracodawcom informacji na temat zatrudnia osób niepełnosprawnych. Ale ważne jest też pokazanie, że takie osoby mogą odnosić sukcesy zawodowe, w postaci pracy na etacie czy też prowadzenia własnej działalności - mówi Jarosław Nieradka z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. - Rynek pracy jest obecnie bardzo trudny, dlatego pracodawcy starają się aktywizować osoby niepełnosprawne wykorzystując ich potencjał oraz korzystając z dofinansowania. W takim układzie zarówno pracownik jak i pracodawca odnoszą sukces.

Oprócz zaproszonych prelegentów konferencję odwiedziła również Małgorzata Ambroży, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza”, która przyszła z trójką swoich podopiecznych. - Na co dzień pracuję z osobami niepełnosprawnymi. Przygotowuję ich m.in. do podjęcia pracy. Dlatego zabrałam dzisiaj trzech wychowanków, aby oswoili się z taką sytuacją, jaką jest konferencja - tłumaczy M. Ambroży. - Należy zdawać sobie sprawę z różnic, jakie dzielą osoby niepełnosprawne ruchowo oraz umysłowo. To są dwie odrębne sprawy. To duża odpowiedzialność dla pracodawcy zatrudnić osobę niepełnosprawną umysłowo. Ale warto to robić, jeśli ktoś chce pracować. Musimy pamiętać, że niepełnosprawni umysłowo również mają swoje ambicje, chcą się rozwijać zawodowo. Nie odbierajmy im tej szansy!

Małgorzata Ambroży zwraca uwagę, że dziś państwo zbyt często liczy w tej kwestii jedynie na inicjatywę prywatnych firm. - Dlaczego nie widujemy takich osób w urzędach? Czemu nie powstają etaty z obowiązkami, z którymi niepełnosprawni umysłowo poradziliby sobie w pracy? Na przykład przy niszczeniu dokumentów - twierdzi M. Ambroży. - Sztuką jest jednak utrzymanie osoby niepełnosprawnej na rynku pracy. Wiem, że często rodzicom takich osób na tym bardzo zależy. Martwią się, co się stanie z ich dziećmi, kiedy oni się zestarzeją. Państwo powinno aktywniej działać w tej kwestii. Obecny protest opiekunów osób niepełnosprawnych przyniósł taką korzyść, że nasi parlamentarzyści zainteresowali się problemem. Zajęcia terapeutyczne są obecnie zbyt słabo finansowane, warto byłoby to zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska