Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznany Modernizm 2019: W Lubuskiem i Brandenburgii powstaje nowy projekt turystyczny [MAPA]

Redakcja
Baszta Pachołków w Lubsku to jedna z budowli, która znajdzie się na szlaku "Nieznany Modernizm 2019".
Baszta Pachołków w Lubsku to jedna z budowli, która znajdzie się na szlaku "Nieznany Modernizm 2019". Google Street View
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze współpracując z Energieregion Lausitz chcą opracować wspólnie z partnerami z Branderburgii i województwa lubuskiego nową ofertę turystyczną. Na mającym powstać szlaku pojawią się budowle i pomniki z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Jakie miejscowości w Lubuskiej znajdą się na liście?

Perełki turystyczne, które znajdą się na modernistycznym szlaku znajdują się na obszarze woj. lubuskiego i Brandenburgii. - Wspólnie z regionalnymi partnerami mamy na celu stworzenie trwałą transgraniczną sieć współpracy, która połączy w szlak turystyczny różnorodne obiekty i miejsca związane z europejskim nurtem architektonicznym modernizmu – mówi Norman Müller, prezes Energieregionu Lausitz-Spreewald GmbH.

Euroregion zawiera w sobie wiele cennych budowli i pomników architektury modernistycznej lat 20-tych i 30-tych XX wieku. W ramach polsko-niemieckiego projektu Nieznany Modernizm 2019 zostaną one odkryte na nowo i poszerzą obszar turystyki kulturowej.

Projekt "Nieznany Modernizm 2019" zaprezentowany będzie w 2019 roku - na jubileusz Bauhausu.

Pod koniec 2014 roku odbyły się dwa spotkania w Gubinie i w Cottbus, podczas których debatowano o koncepcji realizacji nowego projektu turystycznego. Planuje się, aby szlak był dwujęzyczny, żeby zarówno Polacy, jak i nasi zachodni sąsiedzi podczas zwiedzania czuli się komfortowo. Ponadto planuje się projekt wzbogacić o rozbudowany przewodnik, który będzie w stanie zaspokoić najbardziej dociekliwych.

- Projekt Nieznany Modernizm 2019 podejmuje trend, który w ostatnich dwóch dekadach zauważyć można nie tylko w Niemczech i Polsce, lecz i na całym świecie – zaznaczył Norman Müller. - Coraz częściej budowle klasycznego modernizmu stają się elementem oferty turystyki kulturowej i łączy się je z istniejącymi już destynacjami turystycznymi, w szczególności o tematyce kultury przemysłowej.

- Projekt jest co prawda jeszcze we wczesnej fazie, ale zapowiada się bardzo obiecująco. Pod koniec maja 2016 roku złożony zostanie wniosek o dofinansowanie. Jeśli dostaniemy zielone światło, rozpoczną się badania, które pomogą określić jakie punkty ewentualnie znajdą się na mającym powstać szlaku. Będzie je prowadzić Uniwersytet Zielonogórski. Efekt końcowy zapowiada się bardzo ciekawie, a jego głównym celem będzie współpraca i rozwój sieci turystycznej - zaznacza Aleksandra Dubanowska z Energieregionu Lausitz-Spreewald GmbH.

Celem jest stworzenie transgranicznej sieci współpracy, która połączy w szlak turystyczny różnorodne obiekty i miejsca związane z europejskim nurtem architektonicznym modernizmu.

Obecna faza projektu zawiera w sobie ponad dwadzieścia miejsc na terenie Polski i Niemiec. Znajdują się tam m.in. budowle z Zielonej Góry, Zbąszynka, Gubina, Trzebiechowa, Lubska, Domsdorfu, Saftenbergu czy Cottbus. A jak to wygląda na chwilę obecną możecie zobaczyć na powyższej interaktywnej mapie.

Warto zaznaczyć, że miejscowości, w których znajdować się będą punkty szlaku odległe są od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Zapalonym turystom, czy historykom odwiedzenie wszystkich miejsc zajmie sporo czasu. Dodatkowo będą mogli podziwiać piękno lubuskiej i brandenburskiej przyrody. Trudno się będzie oprzeć również regionalnym turystycznym perełkom. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace nad projektem zakończą się w 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska