Niezwykła historia obrazu Matki Bożej Klewańskiej i Sanktuarium w Skwierzynie

Autor Zewnętrzny Zielona Góra
Autor Zewnętrzny Zielona Góra
W sobotę, 21 maja w Skwierzynie świętowaliśmy rocznicę powstania Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, patronki rodzin przybyłych z Kresów. O godzinie 11.00 odbyła się Uroczysta Msza Święta w Sanktuarium, a po niej całodniowe świętowanie.

Maj to ważny miesiąc w historii Skwierzyny oraz społeczności lubuskich Kresowian. Związany on jest z cudownym obrazem
Matki Bożej Klewańskiej. Po zakończeniu II wojny światowej na Ziemię Lubuską przywieźli go mieszkańcy Klewania na Wołyniu, a obraz trafił do kościoła św. Mikołaja w Skwierzynie. 23 maja 1992 dokonano intronizacji wizerunku Matki Bożej Klewańskiej. Kult obrazu był cały czas żywy. 22 maja 2021 bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski podniósł więc skwierzyński kościół św. Mikołaja do godności sanktuarium.

W sobotę 21 maja 2022, w przeddzień pierwszej rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej, wspominano
w Skwierzynie uroczystość sprzed roku. A że obraz nieodłącznie związany jest z Kresami, obchodzono też Dzień Kultury Kresowej.
W tym roku był on połączony z Dniem Solidarności z Ukrainą.
Podczas skwierzyńskiej imprezy można było posmakować kresowych potraw, posłuchać kresowej muzyki.

Zachęcamy również do obejrzenia materiału i zapoznaniu się z niezwykłą historią obrazu i Sanktuarium.

Obraz ukrywa jeszcze sporo tajemnic, które bardzo chciałby odkryć kustosz Sanktuarium ks. Kazimierz Małżeński:

- Szukamy historii dotyczącej obrazu. Wszystko, co z nim związane jest historyczne, ale bez udokumentowanych faktów. Nawet nie wiemy dokładnie, jak obraz pojawił się w kościele w Klewaniu. Kiedy to już się stało, obraz został nazwany obrazem jasnym. Ludzie go tak nazwali, bo przy obrazie zaczęły się zauważalne znaki. Na tyle zauważalne, że biskup łódzki w XVIII wieku powołał komisję teologiczną, która badała te cudowne wydarzenia. Ukazał się protokół podpisany przez protonotariusza apostolskiego, że obraz jest cudowny - że są uzdrowienia, są różne znaki. Szukam od lat tego dokumentu, bo muzea watykańskie i biblioteki, gdzie szuka tego kolega, są przepastne. Protokołu będziemy szukali też w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, bo byłoby dobrze dotrzeć do tego dokumentu. Przy okazji uzyskać kopię, aby on z nami był. Czy go jednak znajdziemy? Zobaczymy. My nawet nie wiemy, z którego czasu pochodzi obraz.
Mówi się i mówiło, że z XVII wieku, nawet wymieniano nazwisko konkretnego malarza. Historycy sztuki orzekli jednak, że ten obraz może być starszy nawet o wiek. Szukamy więc informacji o obrazie. Historycy sztuki mówią, że może on pochodzić z północnych Włoch, ze Szwajcarii lub ze Śląska, który w tamtym czasie miał mocną szkołę malarstwa kościelnego.
W tym roku, po obchodach rocznicowych, obraz pójdzie na konserwację. Będziemy mieć konkretne badania historyczne, które nam pozwolą ocenić wiek i datę związaną z obrazem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie