Trzeba przyznać, że zielonogórska pisarka ma w Wydawnictwie Vectra szczęście… Czyli fachowca od okładek (brawo Natalia Jargieło!), bo kobieta z „rozwianym włosem” w topieli intryguje… A sama „Strzyga” ma start potrójny, bo prócz tajemniczego morderstwa w jednym z wrocławskich klubów, dostajemy przecież prolog, który przenosi nas do pewnego miasteczka 15 lat wcześniej, gdzie w lokalny koloryt wpisała się wojna dwóch domów uciech…
Biblioteka Norwida w Zielonej Górze: premiera powieści zielonogórzanki Aldony Reich – „Życie 2.0”
No i lądujmy jeszcze w Zalesinie (pamiętacie – miejscowość fikcyjna), gdzie Lena przyjęła (nie tylko) pod swój dach Tomasza Radwana (pamiętacie: o fizjonomii i posturze piosenkarza Sławka Uniatowskiego, co bywa kluczem w jego kontaktach z kobietami…). I tu mamy też bonus, czyli coś w rodzaju epilogu bis „Beboka” – powieści Aldony Reich, w której poznaliśmy naszych bohaterów. I gdzie po raz pierwszy słowiański demon dał tytuł mrocznej opowieści. Bebok porywał dzieci. Odrodzona po śmierci upiorna strzyga żyje żądzą zemsty na tych, którzy skrzywdzili ją w poprzednim życiu…
„Strzyga” – nowa powieść Aldony Reich, autorki „Beboka”
Przepraszam za to przydługie wprowadzenie w treść „Strzygi”, ale akcja rusza tu błyskawicznie z piskiem opon samochodu Radwana czy policjanta Duńczyka, który nie pozwoli, by jego przyjaciel zbyt długo zażywał sielanki w zalesińskich pieleszach. Zbrodnia we Wrocławiu wzywa! Ale tropy zawiodą dziennikarza śledczego-pisarza Radwana nie tylko na luksusową posesję pewnego przedsiębiorcy, ale po prostu „w Polskę”. I tu mamy jeden z atutów twórczości Aldony Reich, bo – nim bohater wypali papierosa na przykład z napotkanym grabarzem - autorka świetnie potrafi wyczarować nam klimat każdej najmniejszej, zapomnianej mieściny. I pokazać też kulisy „błyskotliwych” karier farbowanych biznesmenów.
Do tego w tej kryminalnej pogoni za sprawcą zbrodni nie tracimy z oczu Leny i jej relacji z Tomaszem. Tu także wytrawny gliniarz Duńczyk „ma duszę”, czyli jakąś życiową przeszłość. I może tylko mało wiemy o wspomagających panów detektywów Trollu, ale taki los hakerów, którzy zdają się istnieć tylko w jakimś wirtualnym świecie.
Ale dość już o facetach! Wszak wciągająca w mroczną toń ludzkiej egzystencji „Strzyga” (tytuł zobowiązuje!) to przecież historia zemsty pewnej kobiety, którą do piekła (handel kobietami) wepchnęli mężczyźni. Nie używa miecza jak bohaterka filmu „Kill Bill”, a ugodzić potrafi równie śmiertelnie. I ten spryt… Po skończonej lekturze z radością wertowałem książkę, żeby sprawdzić, co ona tam wcześniej powiedziała…?
Aldona Reich – z urodzenia zielonogórzanka, z wykształcenia humanistka, z zamiłowania pisarka. Absolwentka filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz studiów podyplomowych na kierunkach public relations oraz zarządzania funduszami UE. Przez kilkanaście lat współpracowała z Lubuskim Towarzystwem Naukowym jako redaktor techniczny i korektor wydawnictw naukowych. Książki, które towarzyszyły jej niemal od zawsze, sprawiły, że postanowiła napisać powieść „Tylko dobrzy ludzie zostali” (2019). Kolejna jej powieść „Bebok” (2020) to historia, w której demon z legend i śląskich bajek pojawia się we współczesnym świecie. Również w 2020 r. ukazała się książka „Życie 2.0” - opowieść o ludziach, których ścieżki schodzą się, krzyżują lub tylko stykają. W 2021 r. ukazała się powieść „Strzyga”.
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?