Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe inwestycje w Żarach i Nowej Soli. Każda z nich kosztowała 10 milionów złotych i ma zredukować zużycie węgla

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Nowa inwestycja Grupy Kapitałowej ECO w Żarach i Nowej Soli
Nowa inwestycja Grupy Kapitałowej ECO w Żarach i Nowej Soli Aleksandra Łuczyńska
W Żarach i Nowej Soli oficjalnie otwarto nowe wysokosprawcze układy kogeneracji. Układy wytwarzają ciepło, ale także energię elektryczną. To inwestycja Grupy apitałowej ECO.

W Żarach i Nowej Soli otwarto nowe układy wysokosprawcze kogeneracji, to inwestycja Grupy Kapitałowej ECO. Mają duże znaczenie dla mieszkańców, bo celem inwestycji jest redukcja zużycia węgla, a co za tym idzie, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, ale także wytwarzanie energii elektrycznej.

Ważne dla mieszkańców

- W jednym procesie będziemy wytwarzać zarówno ciepło, jak i energię elektryczną, jest to o tyle istotne dla mieszkańców, lokalnej społeczności, bo po pierwsze, dywersyfikujemy nasze źródła wytwarzania ciepłą, jeżeli chodzi o GK ECO, już nie tylko z węgla, ale również z gazu jest to ciepło wytwarzane - mówi Krzysztof Diduch, prezes Zarządu ECO Kogeneracja. - Ważne jest to, że to źródło pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej. Dlatego taki proces technologiczny, z punktu widzenia ochrony środowiska, jest bardzo ważny, bo emitujemy znacznie mniej zanieczyszczeń gazowych w porównaniu do tego, gdybyśmy wytwarzali ciepło i energię elektryczną w osobnych układach. Jednocześnie zapewniamy mieszkańcom dostawę ciepła i energii elektrycznej na potrzeby lokalnych odbiorców.

Ograniczenie zużycia węgla

- Budowa nowego źródła energii w Nowej Soli pozwoliła na roczne ograniczenie zużycia węgla o 1600 ton, a emisji CO2 o 13,3 tys. ton - mówi Halina Matuszczak dyrektor Oddziału Lubuskiego ECO - analogicznie w Żarach jest to roczny spadek zużycia węgla o 1530 ton i emisji CO2 o 12,7 tys. ton.

Układy w Żarach i Nowej Soli są bliźniacze, każdy z nich został zbudowany przez tego samego wykonawcę, w oparciu o silnik kogeneracyjny marki Catepillar.

Miliony na ten cel

- W transformacji energetycznej naszej Grupy Kapitałowej postawiliśmy na zwiększenie udziału gazu w miksie paliwowym, ale pod warunkiem maksymalnego wykorzystania procesu jego spalania – mówi Mirosław Romanowicz członek zarządu ECO ds. operacyjnych – stąd dynamiczny rozwój źródeł kogeneracyjnych. Budujemy je wszędzie tam, gdzie to możliwe i opłacalne.

- Pozyskujemy na ten cel środki unijne – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ECO ds. ekonomicznych – na układy w Nowej Soli i Żarach pozyskaliśmy dotację w wysokości 45 procent wydatków kwalifikowanych, a każda z inwestycji kosztowała około 10 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska