Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stowarzyszenie dostało największą dotację

Anna Białęcka 76 833 56 65 [email protected]
Głogowskie Stowarzyszeni Literackie ma za sobą 10 lat pracy. Tu podczas uroczystego jubileuszu: Prezes Krzysztof Jeleń składa podziękowanie Bartkowi Adamczakowi za wsparcie działalności stowarzyszenia.
Głogowskie Stowarzyszeni Literackie ma za sobą 10 lat pracy. Tu podczas uroczystego jubileuszu: Prezes Krzysztof Jeleń składa podziękowanie Bartkowi Adamczakowi za wsparcie działalności stowarzyszenia. Fot. Anna Białęcka
Literaci nie chcą pogodzić się podziałem pieniędzy miejskich w konkursie na realizację różnych zadań kulturalnych. Najbardziej boli ich dotacja przyznana Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta.

Miasto rozstrzygnęło coroczny konkurs na dofinansowanie zadań z dziedziny kultury. Do podziału było 250 tys. zł. Aż 24,5 tys. zł dostało nowe Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta, które zamierza zorganizować Przegląd Kultury Polskiej Kresy 2011, Letnią Akademię Kultury Języka Polskiego oraz Noc w muzeum.

Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, wspierane przez inne kulturalne organizacje, złożyło protest w tej sprawie na ręce przewodniczącego rady miejskiej Andrzeja Kolińskiego. Czytamy w nim między innymi: "Zdajemy sobie sprawę, iż w dobie kryzysu należy podchodzić odpowiedzialnie do ubiegania się o dotacje na działalność finansowaną z publicznych pieniędzy, dlaczego jednak nie dotyczy to wszystkich podmiotów, które przedłożyły swoje oferty? Zdumiewa szczególnie fakt, iż nowopowstałe stowarzyszenie otrzymuje tak wielki kredyt zaufania, wpisując w swoje oferty działania, które leżały w gestii muzeum. Jednym z warunków ubiegania się o dotację w ramach konkursu ofert było przedłożenie sprawozdania finansowego, bilansu, rachunku zysków i strat za miniony rok rozliczeniowy. Czy Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa spełniło ten warunek? Nie było oczywiście takiej możliwości, gdyż rejestracja nastąpiła pod koniec ubiegłego roku."

- Protest ten przedstawiłem komisji kultury - powiedział przewodniczący Koliński. - Teraz jej członkowie powinni przygotować wnioski i przedstawić je prezydentowi. To prezydent dysponuje rezerwą na działania kulturalne i to on zadecyduje jak ta rezerwa zostanie zadysponowana.
W gronie założycieli bądź działaczy nowego stowarzyszenia znajdują się osoby mające wpływ na podział finansów miejskich, między innymi w tym gronie jest wiceprezydent Leszek Rybak.
Literaci wnioskowali w swoim proteście o ponowne rozpatrzenie ofert kulturalnych. Czy tak się stanie, jest mało prawdopodobne.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska