MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ale numer! Radni starej kadencji w Gorzowie już się pożegnali, a... będą musieli przyjść na sesję

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Jan Kaczanowski poprowadzi ostatnią sesję starej kadencji jako przewodniczący rady. Pierwszą sesję nowej kadencji otwory jako przewodniczący senior.
Jan Kaczanowski poprowadzi ostatnią sesję starej kadencji jako przewodniczący rady. Pierwszą sesję nowej kadencji otwory jako przewodniczący senior. Jarosław Miłkowski
Dotychczasowi radni Gorzowa odbędą jeszcze jedną sesję w starym składzie. Wpływ na to miał brak ostatecznych rozstrzygnięć w niedzielnych wyborach na prezydenta miasta.

Gorzowskim radnym życie (i przepisy prawa) napisało ciekawy scenariusz. Podczas sesji 27 marca myśleli oni, że w swoim gronie spotykają się oni ostatni raz. Tego dnia dostawali pamiątkowe upominki, a ci, którzy nie zamierzali ubiegać się o reelekcję wygłaszali podziękowania… Teraz jednak okazuje się, że rada miasta Gorzowa musi się spotkać jeszcze raz w starym składzie.

Sesje rady miasta odbywają się raz w miesiącu. Przeważnie jest to ostatnia środa miesiąca. I tak też będzie tym razem.
- Na 24 kwietnia została zaplanowana sesja jeszcze w starym składzie – dowiedzieliśmy się w czwartek 11 kwiernia w biurze gorzowskiej rady miasta.

Nowa rada musi czekać na wybór prezydenta

Jak tłumaczy nam Jan Kaczanowski, przewodniczący rady miasta, to że dotychczasowi radni jeszcze raz spotkają się w swoim gronie, to efekt tego, że wybory prezydenckie nie rozstrzygnęły się w pierwszej turze.
- Komisarz wyborczy może wyznaczyć termin pierwszej sesji rady miasta dopiero po ogłoszeniu wyników wyborów na prezydenta. Ponieważ w Gorzowie będzie druga tura, to wyniki ogłosi prawdopodobnie 22 kwietnia, czyli w powyborczy poniedziałek. Od tego czasu komisarz ma siedem dni na podanie daty pierwszej sesji nowej kadencji. Są sprawy w mieście, które nie mogą czekać, dlatego 24 kwietnia jeszcze raz spotkają się dotychczasowi radni. Gdyby wybory prezydenckie rozstrzygnęły się w pierwszej turze, to tego dnia spotkałaby się rada nowej kadencji – mówi J. Kaczanowski, który jest radnym Gorzów Plus.

Co ciekawe, choć w nowej radzie pan Jan nie będzie już przewodniczącym (będzie nim radny Koalicji Obywatelskiej), to otworzy on pierwszą sesję nowej kadencji. Kaczanowski jest najstarszą osobą, która będzie w nowej radzie – ma 72 lata. To jemu więc przypadnie funkcja przewodniczącego-seniora.
Dodajmy, że najmłodszą w nowej radzie będzie 27-letnia Milena Surowiec-Sikora. Gorzowska rada miasta jednak powoli się starzeje. Średnia wieku radnych nowej kadencji to 50,16. Gdy w listopadzie 2018 zwoływana była pierwsza sesja kończącej się kadencji, średnia wieku wynosiła 46,16.

Czytaj również:
To są wyborcze niespodzianki. Kto żegna się z fotelem, a kto musi jeszcze walczyć?

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska