Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowogród Bobrzański. Będzie można zwiedzać tajemniczą fabrykę amunicji [ZDJĘCIA]

Marcin Ruszkiewicz
Marcin Ruszkiewicz
Kombinat DAG Alfred Nobel to pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km² powierzchni.
Kombinat DAG Alfred Nobel to pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km² powierzchni. Mariusz Kapała
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekeracji wraz miłośnikami fortyfikacji „Kilometr w 10 minut” w ramach Dni Nowogrodu Bobrzańskiego przygotował wyjątkową atrakcję.

W sobotę i niedzielę organizatorzy zapraszają na wycieczki po dawnej Fabryce DAG Alfreda Nobla. 1 czerwca pierwsza grupa będzie mogła zwiedzić fabrykę o godz. 10.00, a druga o godz. 14.00. W niedzielę zaplanowano jedno wyjście o godz. 10.00.

- Spacery po dawnej Fabryce DAG będą się rozpoczynać się przy Kasynie, gdzie będzie można zaparkować auta – mówią organizatorzy. - Z parkingu skierujemy się w stronę Elektrociepłowni, to dwa sporych rozmiarów obiekty. Następnie miniemy duże kominy. Następnie przejdziemy się do oczyszczalni ścieków i remizy strażackiej. Potem zaznaczonym szlakiem pójdziemy w stronę silosów. Wrócimy w stronę parkingu w linii prostej. Po drodze będziemy mijać różne obiekty, o których opowiadać będą nasi przewodnicy – dodają miłośnicy fortyfikacji. Czas jednego przejścia to ok. trzech godzin. Warto zaznaczyć, że ilość poszczególnych miejsce na jedno wyjście jest ograniczona. To około 15-20 osób. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo - [email protected] - lub osobiście w ośrodku kultury. W spacerach mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 lat oraz wypełnią specjalne oświadczenie przygotowane przez organizatorów.

Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft), pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km² powierzchni.

Fabryka została założona prawdopodobnie w 1939 roku jako filia koncernu IG Farben. Jej profil produkcji jest nie do końca poznany z powodu braku dokumentacji. Na bardzo ściśle strzeżonym terenie zakładu znajdowały się bloki mieszkalne i kasyna, własna straż pożarna i sieć kolejowa z licznymi rampami przeładunkowymi. Istniała tu też filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen, którego więźniowie stanowili dużą część siły roboczej fabryki. Część urządzeń została zdemontowana i ewakuowana krótko przed ofensywą armii radzieckiej, reszta zdemontowana i wywieziona przez Rosjan po wojnie. Do dziś pozostały konstrukcje betonowe, ruiny hal produkcyjnych, olbrzymie silosy pokryte kilkumetrową warstwą ziemi, na których zdążyły już wyrosnąć drzewa. Widoczne są pozostałości infrastruktury w postaci sieci dróg i linii kolejowych oraz schronów (służących w przypadku nalotów oraz wybuchów w wyniku wypadków przy pracy).

Kombinat DAG Alfred Nobel to pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km² powierzchni.

Nowogród Bobrzański. Będzie można zwiedzać tajemniczą fabryk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska