Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości na sulechowskiej uczelni

Agata Ceglińska 0 68 324 88 54 [email protected]
Radosław Grech prezentuje laboratorium uczelniane wyposażone w nowoczesne, wirtualne przyrządy pomiarowe.
Radosław Grech prezentuje laboratorium uczelniane wyposażone w nowoczesne, wirtualne przyrządy pomiarowe. fot. Krzysztof Kubasiewicz
Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej postanowiły zainwestować w specjalizacje, które pozwolą wyedukować deficytowych w naszych regionie fachowców. Czy to się uda?

Dotychczas na PWSZ można było studiować oprócz innych kierunków także energetykę. Studenci chwalili sobie kierunek, opisując go jako perspektywiczny. Od października w Instytucie Politechnicznym zwiększają się możliwości kształcenia na kierunku energetyka w wyniku uruchomienia dwóch specjalności "energetyka komunalno-przemysłowa" i "energetyka nafty i gazu". Jednocześnie 26 września ruszą studia podyplomowe "energooszczędność i audyt energetyczny obiektów budowlanych".

Nowoczesne kształcenie

- Chcemy, żeby studenci wynieśli stąd jak najwięcej użytecznej wiedzy - mówi Radosław Grech, asystent w instytucie. - Staramy się, aby zajęcia miały wymiar praktyczny. Niedawno studenci w ramach przedmiotu instalacje elektryczne poznawali instalacje m.in. w nowo powstającym basenie w Zielonej Górze.
W przypadku specjalności "energetyka nafty i gazu" uczelnia współpracuje z zielonogórskim oddziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, a także z firmą Poszukiwania Naftowe "Diament". Wraz z tymi przedsiębiorstwami opracowano plany studiów dla wspomnianej specjalności.

Wiedzę teoretyczną studenci będą uzupełniać na zajęciach w nowoczesnych laboratoriach, które wyposażono dzięki dofinansowaniu z programu współpracy Interreg. Poznają zaawansowane techniki modelowania i pomiaru wykorzystując m.in. technologie przyrządów wirtualnych. Laboratoria są nasycone komputerami współpracującymi z systemami przetwarzającymi sygnały z czujników pomiarowych. Coraz częściej takie metody wykorzystują różnego rodzaju firmy.

Powstanie nowy budynek

- Z tych laboratoriów korzystali już studenci którzy aktualnie ukończyli drugi rok studiów- wyjaśnia R. Grech. - Nowe specjalności stworzyliśmy przede wszystkim jako odpowiedź na potrzeby rynku regionalnego. Wiadomo, że w woj. lubuskim są złoża surowców naturalnych, ale brakuje uczelni, która kształciłaby studentów w kierunkach związanych z eksploatacją surowców kopalnych oraz produkcją energii elektrycznej. Ogólnie wiedza o energetyce w społeczeństwie, w tym o odnawialnych źródłach energii jest niewielka.

W najbliższym czasie Instytut Politechniczny czekają kolejne zmiany. Na terenie PWSZ ma powstać dofinansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego nowoczesna hala laboratoryjna zawierająca wszystkie źródła energii odnawialnej połączone w system. Obecnie projekt podlega ocenie merytoryczno-technicznej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to hala powstanie do końca 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska