Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowosolska sesja rady miejskiej w czwartek wieczorem

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Sesja rady miejskiej tym razem odbędzie się późnym wieczorem
Sesja rady miejskiej tym razem odbędzie się późnym wieczorem Eliza Gniewek-Juszczak
W czwartek, 16 marca, o godzinie 18.30 w sali konferencyjnej urzędu miejskiego rozpocznie się sesja rady miasta. W porządku obrad są tematy oświatowe i sprawa, która otarła się o Trybunał Konstytucyjny.

W porządku obrad znalazły się projekty uchwał w sprawie przekształcenia Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowej Soli oraz dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Radni zajmą się także zmianą uchwały w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o kontrolę konstytucyjności prawa.

Przypomnijmy, wniosek został złożony w TK w sprawie braku odpowiedniego finansowania zadań rządowych zlecanych do realizacji przez samorządy. Dokument tuż przed rozprawą wnioskodawcy wycofali. Dlaczego wniosek został złożony? "Krótko mówiąc: dostajemy do realizacji zadania rządowe, ale bez wystarczających na ten cel pieniędzy. Musimy więc je realizować kosztem innych naszych zadań, czyli kosztem naszych mieszkańców. Np. musimy zapewnić funkcjonowanie Urzędów Stanu Cywilnego (nie jest to zadanie własne gminy, a zlecone przez wojewodę, czyli rząd) kosztem np. załatania dziury w szkolnym dachu, zamiast naprawienia chodnika czy kosztem stworzenia kolejnych miejsc w żłobku. Mieszkańca mało obchodzi to, czyj to obowiązek. Nie zamkniemy przecież na kłódkę USC. Dopłacamy nie do nieswojego zadania z pieniędzy naszych lokalnych podatników" - wyjaśniał problem na FB prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Również na profilu prezydenta na Facebooku ukazała się odpowiedź na pytanie dlaczego wniosek został wycofany: "Mając poczucie, że wynik już zapadł wcześniej i jest już przesądzony, z wielkim bólem, złością i żalem, postanowiliśmy 2 minuty przed rozpoczęciem rozprawy wycofać wniosek po 3 latach oczekiwania na uczciwy proces. Dlaczego? Dlatego, że gdyby TK wydał wyrok dla nas niekorzystny, a wszystko na to wskazywało, że jest on już gotowy przed rozprawą, już nigdy więcej żaden samorząd nie mógłby w tej samie sprawie, nawet przy uzdrowionym TK, złożyć podobnego wniosku, gdyż wyroki TK są ostateczne. Zgodnie z zasadą „res iudicata” nie można wnioskować o ponowne zbadanie przez Trybunał tych samych przepisów. Była to dla nas decyzja potwornie trudna, ale jedyna rozsądna i racjonalna (...)" - napisał prezydent Tyszkiewicz.

Czytaj również:Zabytkowy cis potrzebuje pomocy [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska