Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczaruj przyszłego szefa

Paweł Wańczko
rys. Tomasz Wilkiewicz
Dziś podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący etap rekrutacji. Wie o tym Iza z Głogowa. Jest absolwentką i odbyła jedno takie spotkanie. Niestety, pracy nie dostała. Denerwowała się i nie wiedziała co mówić. Boi się, że następne też mogą wypaść kiepsko. Dlatego zwróciła się do "GL" z pytaniem: jak się przygotować do takiego wywiadu?

Na rozmowę należy przyjść dobrze przygotowanym. Spotkanie z potencjalnym pracodawcą jest samo w sobie bardzo stresujące - nie warto zwiększać napięcia przez świadomość nie przygotowania się.

Poznaj firmę

Szefowie lubią osoby, które przychodzą na spotkania przygotowane, wnioskując, że jeśli podchodzą do poszukiwania pracy poważnie, to są sumienni i solidni na co dzień. Ponadto dobrze przygotowani kandydaci są zwykle pewniejsi siebie i lepiej dzięki temu wypadają w rozmowie.

Pamiętaj, że ta rozmowa jest najczęściej jedyną okazją do przekonania do swojej kandydatury przyszłego pracodawcę. Wyobrażając sobie jej przebieg przemyśl sposób, w jaki będziesz chciał przekonać swojego rozmówcę - przygotuj listę swoich mocnych stron i walorów, o których warto wspomnieć oraz zastanów się, w jaki sposób mu przekazać te informacje.

Ważne jest także, żebyś posiadał wiedzę na temat firmy, w której chcesz się zatrudnić. Zdobądź jak najwięcej o niej wiadomości - zapoznaj się z jej strukturą, produktami, pozycją na rynku i posiadanym wizerunku. Pozwoli ci to w podstawowym stopniu "wyczuć" pracodawcę i kulturę przedsiębiorstwa, co ułatwi rozmowę.

Ty również możesz zadawać pytania

Bardzo pomocne w przygotowaniach do spotkania jest przypomnienie sobie treści listu motywacyjnego, który wysłałeś do firmy i przejrzenie CV. Dobrze jest przyjść na rozmowę z kopiami dokumentów, które przesłałeś w odpowiedzi na ogłoszenie.

Jeśli pracodawca zapyta o jakiś wątek w twojej dotychczasowej karierze zawodowej, musisz pamiętać dokładnie, kiedy to było i na czym polegała twoja praca.

Przygotuj sobie zawczasu pytania, jakie chciałbyś zadać przyszłemu pracodawcy - pozwolą ci dowiedzieć się czegoś więcej o firmie i stanowisku, o które się ubiegasz. Jeśli ich nie przygotujesz - w kluczowym momencie zapomnisz, o co chciałeś zapytać.

Pamiętaj - dopytaj osobę zapraszającą cię na spotkanie o wszystkie istotne informacje - z kim się spotykasz (imię, nazwisko i stanowisko tej osoby), kiedy i gdzie rozmowa ma się odbyć. Dobrze jest poprosić o numer telefonu kontaktowego na wypadek sytuacji awaryjnej.

I uwaga końcowa - jeśli pójdziesz odpowiednio przygotowany na spotkanie z przyszłym pracodawcą, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia pułapek i przykrych niespodzianek, poczujesz się swobodniej i pewniej, a także będziesz w stanie rozegrać rozmowę z korzystną dla siebie oceną.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Poza dokumentami i erudycją w czasie spotkania, niezwykle ważny jest również twój wygląd zewnętrzny i zachowanie. Powszechnie wiadomo przecież, że "jakim cię widzą, takim cię piszą". A oto kilka porad w tym zakresie.

  • Na wizerunek zewnętrzny składa się nie tylko ubranie, ale także torebka, fryzura, biżuteria, makijaż czy manicure. Trzymaj się w tym zakresie ogólnych, powszechnie znanych i akceptowanych zasad, z których naczelna to: skromnie, schludnie, bez krzykliwych akcentów, czyli... bezpiecznie. Strojem wyrażasz swój stosunek do osoby przeprowadzającej z tobą rozmowę kwalifikacyjna - szacunek, powagę, itd. Najlepiej postawić na ciemny - czarny, szary lub granatowy - garnitur lub kostium oraz odpowiednio dobrane buty i inne dodatki. Taki ubiór gwarantuje, że nie będziesz dla nikogo kontrowersyjny, niezależnie od wieku, pozycji czy zapatrywań.
  • Twoja fryzura powinna być prosta i schludna, w żadnym wypadku nie karnawałowa. Panie powinny spiąć włosy, a panowie zadbać o wizytę u fryzjera i staranne strzyżenie. Zbyt duża ilość żelu też może się źle skojarzyć i wpłynąć ostatecznie negatywnie na twój wizerunek w oczach przyszłego szefa.
  • Na rozmowę kwalifikacyjną zalecany jest delikatny i subtelny makijaż. Zbyt mocny jest jednym z typowych błędów popełnianych przez dziewczęta pragnące "przypodobać się" potencjalnemu pracodawcy. Biżuteria na rozmowie kwalifikacyjnej? W bardzo ograniczonym zakresie, skromna i prosta.
  • Czego z kolei należy unikać jak ognia? Sportowego obuwia, dżinsów, głębokich dekoltów, spódniczek mini, krzykliwych kolorów, itd. Oczywiście, istnieją branże i przedsiębiorstwa, w których zbyt oficjalny strój nie jest dobrze widziany. Jednak ten luz będzie wymagany już po zatrudnieniu cię...

    Przed rozmową

  • sprawdź, gdzie odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna oraz ile czasu zajmie ci dotarcie na wyznaczone miejsce
  • upewnij się, że znasz imię i nazwisko osoby prowadzącej wywiad
  • zbierz informacje o firmie takie jak: profil działalności, informacje o produktach, pozycja firmy na rynku itp.
  • przygotuj pytania, jakie będziesz chciał zadać podczas rozmowy, np. zakres obowiązków, jak będzie wyglądał typowy dzień pracy, z kim będziesz współpracował
  • zastanów się, o co możesz być zapytany podczas rozmowy - dokładnie przeanalizuj swoje CV, przygotuj krótkie odpowiedzi.

    10 złotych zasad

  • Bądź punktualny.
  • Bądź przygotowany.
  • Wyglądaj profesjonalnie.
  • Nawiązuj kontakt wzrokowy z rozmówcą.
  • Nigdy nie wyrażaj się w negatywny sposób.
  • Bądź entuzjastycznie i optymistycznie nastawiony.
  • Bądź pewny siebie.
  • Zadawaj pytania.
  • Unikaj żargonu, używaj poprawnej polszczyzny.
  • Podziękuj za poświęcony ci czas.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska