Zmiana przepisów dotknie wszystkich, także osób pracujących w Niemczech, które mieszkają w Polsce. Przypomnijmy, że do tej pory osoby takie nie musiały przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Od północy z 26 na 27 marca to się zmieni.
Koronawirus. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są:
- Kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego).
- Kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego) powracający innymi środkami transportu w celu odbycia odpoczynku.
- Kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.
- Zwolnienie obejmuje również kierowców innych środków transportu (busów), którymi przewożeni są kierowcy zawodowi udający się na odpoczynek do Polski, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej w zakresie przewozu drogowego w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego).
Podczas przewożenia kierowców busami na odpoczynek w pojeździe powinny być zachowane odległości pozwalające na podtrzymać odpowiednie warunki higieniczne.
Dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy:
Kierowcy wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, powinni okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej:
- krajowe lub wspólnotowe prawo jazdy z wpisem - kodem 95, który potwierdza uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy,
- świadectwo kierowcy, w sytuacji kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kierowcy, którzy są obywatelami Polski, powinni dodatkowo uprawdopodobnić okoliczność zatrudnienia u polskiego przedsiębiorcy poprzez okazanie dowodu (np. zaświadczenia, umowy o pracę) zatrudnienia wystawionego przez pracodawcę, w formie papierowej lub elektronicznie. W sytuacji uniemożliwiającej okazanie ww. dowodu, okoliczność zatrudnienia w początkowym okresie może być wyjątkowo potwierdzona pisemnym oświadczeniem kierowcy.
W przypadku pytań można kontaktować się z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego pod numerami telefonów:
- 95 785 13 00,
- 95 785 13 26.
źródło: kw, NoSG
KORONAWIRUS: SENIORZY TO NAJWIĘKSZA GRUPA RYZYKA
WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?