MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 27 marca przekraczający granice objęci są 14-dniową kwarantanną. Kto jest zwolniony? Jakie trzeba mieć dokumenty?

Michał Korn
Michał Korn
Podczas przewożenia kierowców busami na odpoczynek w pojeździe powinny być zachowane odległości pozwalające na podtrzymać odpowiednie warunki higieniczne.
Podczas przewożenia kierowców busami na odpoczynek w pojeździe powinny być zachowane odległości pozwalające na podtrzymać odpowiednie warunki higieniczne. Andrzej Szkocki/Polska Press
Od północy z 26 na 27 marca, wszystkie osoby przekraczające granicę państwową są objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną. Dotyczy to również osób pracujących w Niemczech, które mieszkają w Polsce. Kto jest zwolniony z kwarantanny? Jakie dokumenty trzeba okazać przekraczając granicę? Wyjaśniamy!

Zmiana przepisów dotknie wszystkich, także osób pracujących w Niemczech, które mieszkają w Polsce. Przypomnijmy, że do tej pory osoby takie nie musiały przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Od północy z 26 na 27 marca to się zmieni.

Koronawirus. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są:

  • Kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego).
  • Kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego) powracający innymi środkami transportu w celu odbycia odpoczynku.
  • Kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.
  • Zwolnienie obejmuje również kierowców innych środków transportu (busów), którymi przewożeni są kierowcy zawodowi udający się na odpoczynek do Polski, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej w zakresie przewozu drogowego w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego).

Podczas przewożenia kierowców busami na odpoczynek w pojeździe powinny być zachowane odległości pozwalające na podtrzymać odpowiednie warunki higieniczne.

Dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy:

Kierowcy wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, powinni okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej:

  • krajowe lub wspólnotowe prawo jazdy z wpisem - kodem 95, który potwierdza uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy,
  • świadectwo kierowcy, w sytuacji kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kierowcy, którzy są obywatelami Polski, powinni dodatkowo uprawdopodobnić okoliczność zatrudnienia u polskiego przedsiębiorcy poprzez okazanie dowodu (np. zaświadczenia, umowy o pracę) zatrudnienia wystawionego przez pracodawcę, w formie papierowej lub elektronicznie. W sytuacji uniemożliwiającej okazanie ww. dowodu, okoliczność zatrudnienia w początkowym okresie może być wyjątkowo potwierdzona pisemnym oświadczeniem kierowcy.

W przypadku pytań można kontaktować się z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego pod numerami telefonów:

  • 95 785 13 00,
  • 95 785 13 26.

źródło: kw, NoSG

KORONAWIRUS: SENIORZY TO NAJWIĘKSZA GRUPA RYZYKA

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska