Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca wejdą w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Zmiany czekają zarówno pieszych, jak i kierowców

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Od 1 czerwca tego roku wejdą w życie nowe przepisy ruchu drogowego.
Od 1 czerwca tego roku wejdą w życie nowe przepisy ruchu drogowego. fot.krystian dobuszyński/polska press
Od 1 czerwca tego roku wejdą w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Zmienia się zasada pierwszeństwa na pasach, ograniczenie prędkości, a także kwestia tak zwanej jazdy na zderzaku.

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że tak długo zapowiadane przepisy wejdą w końcu w życie. Nowelizacja bez problemu przechodziła kolejne głosowania. Zmiany dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców.

Zobacz: Nowe przepisy ruchu drogowego

Rozszerzenie pierwszeństwa pieszych

Zmieni się kwestia pierwszeństwa pieszych. Obecnie kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na pasach i dostosować prędkość. Po nowelizacji dodatkowo powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który dopiero wchodzi na przejście. To rozszerzenie nie dotyczy jednak tramwajów.

Czytaj też: Kierowcy w Nowej Soli ostrzegają się wzajemnie, bo to grozi tragedią. Jest awaria na przejeździe kolejowym na ruchliwej trasie

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych - brzmi jeden ze zmienionych ustępów ustawy.

Zmiany nie oznaczają jednak zupełnego zdjęcia odpowiedzialności z pieszego. Jak wskazuje powyższy fragment, on także powinien zachować szczególną ostrożność, zarówno przechodząc przez jezdnię bądź torowisko, jak i dopiero wchodząc na nie.

Przechodzisz przez jezdnię? Telefon do kieszeni!

Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych - mówi dodany do ustawy artykuł.

Co on oznacza w praktyce? Na przejściu pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego. Zmniejsza to koncentrację i w pobliżu ruchliwej ulicy może mieć tragiczne skutki. Zmiana dotyczy także innych urządzeń elektronicznych, na przykład tabletów.

W nocy wolniej przez miasto

Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym zostanie ujednolicona do 50 kilometrów na godzinę, bez względu na porę dnia i nocy. Dotychczas w godzinach 23.00 - 5.00 wynosiła ona 60 kilometrów na godzinę.

Odstępy pomiędzy pojazdami

Nowelizacja wprowadza obowiązek zachowania określonych odstępów pomiędzy pojazdami na autostradzie i drodze ekspresowej. Samochód powinien zachować odstęp od poprzedzającego go pojazdu na tym samym pasie ruchu "nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę". W praktyce oznacza to, że kierowca jadący na przykład 120 kilometrów na godzinę powinien zachować 60-metrowy odstęp. Od tej zasady będzie obowiązywał wyjątek przy manewrze wyprzedzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska