MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od innego sprzedawcy

Marek Białowąs
Już od lipca będziemy mogli sami wybrać od kogo kupimy gaz.

Porównując oferty różnych dostawców należy zwracać uwagę jedynie na cenę gazu, pozostałe stałe elementy rachunku się nie zmienią.

Jeszcze dziś przysłowiowy Jan Kowalski nie ma wyboru. Jeżeli chce mieć w domu gaz ziemny musi podpisać umowę z tą firmą, do której należy sieć biegnąca w jego sąsiedztwie. W woj. lubuskim są to trzy firmy: Dolnośląska i Wielkopolska Spółka Gazownictwa oraz MOW. Jednak już od 1 lipca to się zmieni. Nowe prawo pozwoli nam wybrać od kogo kupimy gaz. Może to być nawet dostawca z Warszawy lub Gdańska.

Zasada konkurencji
Od lipca będzie podobnie jak z usługami telefonii stacjonarnej, gdzie możemy wybrać operatora bez oglądania się na to, do kogo należy sieć telefoniczna. Podobnie w przypadku gazu - nie będziemy musieli się martwić, jaką siecią dotrze do nas surowiec od sprzedawcy, z którym podpisaliśmy nową umowę. Nowe przepisy dają nam możliwość korzystania z sieci lokalnego dystrybutora gazu bez obowiązku kupowania od niego surowca.

Od lipca dostawami gazu zajmą się tzw. operatorzy systemów dystrybucyjnych, a sprzedażą gazu - przedsiębiorstwa obrotu. Na operatora sieci będziemy skazani, natomiast pojawi się możliwość wyboru sprzedawcy gazu.

.

Właściciel sieci pobierze jedynie opłaty za dostarczanie surowca odbiorcom, takie same bez względu na to, kto jest sprzedawcą. Sprzedawca zaś wystawi rachunki wyłącznie za sprzedaż gazu. Konkurencja jest możliwa właśnie pomiędzy sprzedawcami. Im taniej kupią gaz na rynku hurtowym, im niższe będą mieli koszty prowadzenia działalności, tym będą mieli większe możliwości oferowania gazu po niższych cenach. Podstawą konkurencyjnego rynku jest więc rozdzielenie sprzedaży towaru, od usługi dostarczania.

Przykładem zagranica

Rozdział obrotu gazem od dystrybucji przechodziły już inne kraje. Z powodzeniem zmiany wprowadzono w Skandynawii i Niemczech. Tam procedura zmiany jest bardzo prosta, klient może to zrobić nawet za pośrednictwem internetu. To jak będzie w Polsce zależy od tego, czy dostawcy będą chcieli walczyć o klienta.

Zezwolenie na tego rodzaju działalność ma w naszym kraju ponad 80 firm. Dziś ceny zawarte w taryfach obejmują łącznie koszty zużycia gazu i koszty przesyłu. Zatwierdza je poszczególnym dystrybutorom Urząd Regulacji Energetyki. Ceny prawdopodobnie więc nie zmienią się do końca br. A jak będzie w przyszłym roku? Jeszcze nie wiadomo.

PRAWA

Masz prawo m.in. do

  • dostępu do sieci - przyłączenia do sieci przedsiębiorstwa energetycznego jeśli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia
  • otrzymywania gazu siecią przedsiębiorstwa energetycznego
  • niedyskryminacyjnego traktowania (takiego samego, jak pozostali podobni do ciebie odbiorcy)
  • wyboru sprzedawcy, który stosuje ceny konkurencyjne


    SŁOWNIK KONSUMENTAM

  • Prawo wyboru - gwarantuje każdemu odbiorcy, który znajdzie innego partnera w handlu gazem - że jego kontrakt zostanie zrealizowany. To znaczy, że operatorzy nadal będą gaz przesyłać, ale nie będą już mogli nim handlować.

  • Spółka gazownictwa - jest obecnie zarówno operatorem systemu dystrybucyjnego, jak i sprzedawcą gazu jako towaru. To ona przyłącza odbiorców do swej sieci a następnie dostarcza im gaz. Jeśli odbiorca uważa, że spółka ,,coś przed nim ukrywa'' - może zwrócić się o pomoc do:
    - powiatowych rzeczników konsumentów
    - rzecznika odbiorców paliw i energii przy prezesie URE.
    Dziś jeszcze znakomita większość odbiorców (w tym wszystkie gospodarstwa domowe) korzysta z oferty spółki dystrybucyjnej zarówno w zakupu samego towaru (gazu), jak i usługi jego transportu. Jednak już wkrótce - od 1 lipca 2007 r. - sytuacja się zmieni...

  • Sprzedawca - może nim być każdy, kto ma do zaoferowania towar, czyli w naszym przypadku gaz. Póki co znakomita większość krajowych odbiorców gazu kupuje to paliwo od dominującego na rynku podmiotu - grupy kapitałowej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.(głównie za pośrednictwem spółek gazownictwa). Wkrótce jednak pojawią się oferty konkurencyjnych sprzedawców, tzw. spółek obrotu, które profesjonalnie zajmować się będą handlem gazem.


    PAMIĘTAJ!

    Przed zmianą sprzedawcy należy:
  • dokładnie zbadać ofertę nowego sprzedawcy - przede wszystkim ceny
  • sprawdzić opcje płatności
  • ustalić okres obowiązywania kontraktu i warunki wypowiedzenia. Czy kontrakt jest przedłużany automatycznie
  • czy nie ma ukrytych opłat (typu kary za kolejną zmianę)


  • od 7 lat
    Wideo

    Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska