Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryto skarby w muzeum

Rafał Krzymiński 68 324 88 44 [email protected]
Dyrektor Marek Nowacki ma nadzieję, że nowe odkrycia przyciągną do muzeum miłośników sztuki
Dyrektor Marek Nowacki ma nadzieję, że nowe odkrycia przyciągną do muzeum miłośników sztuki Tomasz Gawałkiewicz
Muzeum Regionalne przez dwa lata było zamknięte na cztery spusty. Powróciło w wielkim stylu, bo przy okazji remontu odkryto prawdziwe malarskie skarby. - Trzeba to zobaczyć - zachęca dyrektor M. Nowacki.

- Ale te dzieciaki mają wyobraźnię - świebodzinianka Teresa Makowska nie może wyjść z podziwu. Wspólnie oglądamy pierwszą po dwóch latach ekspozycję w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie. Wystawa " Świebodzin w oczach dziecka" prezentuje prace nadesłane na XV edycję konkursu organizowanego przez placówkę ze szkołą podstawową nr 7.

Na jednym z rysunków świebodziński ratusz zdegradowano do roli zabawki w kocich łapach. Ten symbol miasta znalazł się na większości prac. Nieprzypadkowo, bo właśnie w nim swoją siedzibę ma muzeum. Salę zwiedzamy w towarzystwie Marka Nowackiego, dyrektora placówki i kustosz Danuty Miliszewskiej.

Nad odnowieniem sal muzealnych czuwała pracownia konserwatorska z Torunia. A konkretnie Ryszard i Danuta Żankowscy. Przez remont ratusza placówka była nieczynna. Przy okazji poprawiono wygląd sal muzealnych i odkryto prawdziwe cuda. Aby je zobaczyć, trzeba popatrzeć w sufit w dużej sali muzealnej.

- Zwróćmy uwagę na te figury geometryczne - tłumaczy dyrektor Nowacki. - Nie tylko na lamperiach znajdują się podobne motywy. To wystrój malarski imitujący kamienne ciosy. Mamy do czynienia z malarstwem iluzjonistycznym. Jak sama nazwa wskazuje, ten sposób malowania daje iluzję rzeczywistości. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze ze starożytności. W czasach nowożytnych styl był popularny w okresie baroku.

Artyści łączyli iluzjonistyczne fragmenty architektury z pejzażem i martwą naturą. W przypadku świebodzińskiego muzeum, podziwiamy jednak "tylko" motywy architektoniczne. - Podobne znajdują się w ratuszach w Lwówku Śląskim, w kościołach Jaworznie, Dobrocinie i czeskim zamku na Hradczanach - wyjaśnia kustosz Danuta Miliszewska.

Odkrycia rzucają nowe światło na bogatą historię świebodzińskiego ratusza. Ten jeden z ciekawszych zabytków miasta pochodzi, o czym świadczy gotycki wystrój części piwnic, jeszcze z XV w. W 1541 r. niemal doszczętnie zniszczył go ogień. Obiekt odbudowano w stylu renesansu niemieckiego w oparciu o wzorce późnogotyckie.

Opierając się na źródłach XIX i XX wiecznych dotychczas przypuszczano, że ratusz był budowany dwuetapowo. W XVI wieku tuż po pożarze miałoby być dobudowane jedno skrzydło. Teraz okazuje się, że budynek rozbudowano nieco wcześniej, pod koniec XV lub początku XVI w. - Wielka szkoda, że z żeber z lat 70. usunięto prawie całość dekoracji z końca XV i XVI wieku - mówi dyrektor Nowacki.

Remont sal muzealnych kosztował 22 tys. zł. Pieniądze dał wojewódzki konserwator zabytków. Czy muzeum będzie promować swoje odkrycia? - Będziemy obecni podczas nocy muzeów - zapowiada dyrektor Nowacki. - A jak jeszcze skorzystamy na tym odkryciu? Czas pokaże.

Gdzie jeszcze warto wpaść? Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca znajdziesz na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska