Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy dawny Międzyrzecz: Kościół płonął jak pochodnia

Dariusz Brożek
Kościół w Bukowcu w latach 30. minionego wieku.
Kościół w Bukowcu w latach 30. minionego wieku. Prywatne archiwum Dariusza Brożka
Drewniany kościółek w Bukowcu był perełką architektury sakralnej na Ziemi Międzyrzeckiej. Spłonął jednak 35 lat temu. Do dziś nie udało się ustalić przyczyny pożaru. Mieszkańcy mówią o celowym podpaleniu.

Kościół wybudowano w połowie XVI w. z fundacji rodziny Bukowieckich - ówczesnych właścicieli Bukowca. Jego patronem był św. Marcin. Wzniesienie świątyni w 1550 r. potwierdzają źródła niemieckie. M.in. znajdująca się w zbiorach autora okolicznościowa pocztówka z początku minionego wieku, wydana z okazji 350-lecia kościoła w Bauchwitz, jak Niemcy nazywali wówczas Bukowiec.

W okresie reformacji właściciele wsi przeszli na protestantyzm, dlatego świątynię przekształcono w kościół ewangelicki. W wydanej pod koniec ub.r. książce "Zabytki w krajobrazie kulturowym Międzyrzecza i okolic" jej autor dr Marceli Tureczek pisze, że pierwszym pastorem po przejęciu przez Lateran był Dawid Saur, uczeń Melanchtona.

Budowla miała konstrukcję zrębową, w jej podziemiach znajdowały się krypty grobowe kolejnych właścicieli wsi. Jej wnętrze zdobił renesansowy, polichromowany ołtarz z 1575 r. i drewniana chrzcielnica z 1632 r. Znajdowały się tam także portrety pastorów, które w 1948 r. trafiły do muzeum w Międzyrzeczu.

Mieszkańcy mówią o podpaleniu

Kościół na okolicznościowej pocztówce, wydanej na początku XX w. z okazji jego 350-lecia.
(fot. Prywatne archiwum Dariusza Brożka)

Po drugiej wojnie światowej kościół powrócił do katolików. Później z inicjatywy założyciela muzeum i jego obecnego patrona Alfonsa Kowalskiego przeprowadzono gruntowny remont kościelnej wieży oraz odnowiono wnętrza.

Kościół spłonął w 1978 r. Zdaniem świadków "płonął jak pochodnia". Do dziś nie wyjaśniono przyczyny pożaru. Wielu mieszkańców jest jednak przekonanych, że został celowo podpalony.

W latach 1980-83 mieszkańcy wznieśli nowy kościół. Autorem projektu jest Henryk Pieluchowski.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska