Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony Park Tysiąclecia w Zielonej Górze. Tu czuć już wiosnę. Zobacz, jak teraz wygląda to ulubione miejsce mieszkańców

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zmodernizowany Park Tysiąclecia w Zielonej Górze w prawie wiosennej odsłonie
Zmodernizowany Park Tysiąclecia w Zielonej Górze w prawie wiosennej odsłonie Leszek Kalinowski
Park Tysiąclecia w nowej odsłonie. Mieszkańcy już chętnie w nim spacerują, widząc oznaki wiosny. I czekają na więcej, kiedy wszystkie drzewa i krzewy staną się zielone. I kiedy zacznie działać tężnia, bo zdaniem wielu, to największa atrakcja tego miejsca.

- Super, że tu tyle nowych nasadzeń i że niektóre kwiaty już kwitną. Krokusy i są też takie pola żółtych kwiatków, świetnie wyglądają. Ale nie wiem, jak się nazywają. Widzę, że tulipany już mają liście i narcyzy, żonkile – mówi pani Monika, która na spacer wybrała się ze swoją córką Julką.

Zmodernizowany Park Tysiąclecia w Zielonej Górze w prawie wiosennej odsłonie

Odnowiony Park Tysiąclecia w Zielonej Górze. Tu czuć już wio...

Park Tysiąclecia w nowej odsłonie

Pani Basia długo przypatruje się zieleni przy grobowcu Beuchelta.
- Tej roślinności tu na pewno nie było. Zastanawiam się, czy schody były. Bo nie pamiętam. Chyba dorobili, tak jak te pięknie misy na kwiaty – zauważa. – Teraz jest pięknie, a będzie jeszcze ładniej, jak się zrobi całkiem zielono. Tylko tak sobie myślę, że toalety by się tu przydały. Dla starszych ludzi, takich jak ja, to bardzo ważna rzecz.
- A jest tam toaleta, tam, tam – pokazuje jej koleżanka Wanda. – No tam, widzisz, za tężnią. Tam, gdzie dzieciaki jeżdżą na rolkach.
Firma PRO-INFRA z Jerzmanowej, wykonawca modernizacji Parku Tysiąclecia za 15 mln zł, będzie jeszcze dbać o to miejsce przez dwa lata wykonując m.in. kolejne nasadzenia. Wiele się zmieniło.
- Dobrze, że zrobiło się jaśniej i jakoś tak bardziej uporządkowanie. Jak park to park. Wiem, że niektórzy woleliby bardziej dziko. No ale przecież bardziej dziko mamy w lasach, których nie brakuje. Z każdej strony miasta są – zauważa pani Weronika. – Mnie się akurat tu podoba.

Nowe ścieżki, nasadzenia, tężnia

W parku są nowe ścieżki, ławki, lampy, kosze, wyremontowano ogrodzenia i schody (co ważne dla starszych – są poręcze), są place zabaw, drewniane leżaki do odpoczynku, wybieg dla psów, są fontanny (choć jeszcze nie działają). No i najważniejsze – są nowe nasadzenia. Piękne aleje lipowe uzupełnione zostały dwiema odmianami: srebrzystą i drobnolistną. Są też nowe choiny kanadyjskie. To nawiązanie do rosnących tu dawniej drzew. Jakie jeszcze drzewa i krzewy tu zobaczymy? M.in. wiśnie japońskie i katalpy, magnolie.
Nie tylko najstarszych mieszkańców miasta cieszy tężnia. Obiekt zbudowany jest z drzewa modrzewiowego (tężnia solankowa plus pergola inhalacyjna z ławkami po jej obu stronach). Technologia tężni oparta jest o roztwór solanki, krążący w obiegu zamkniętym pomiędzy zbiornikiem na solankę, instalacją pompową tłoczącą solankę do systemu drewnianych rynien. Z rynien poprzez drewniane zawory solanka jest kierowana do koryt solankowych, by równomiernie nawadniać ściany z tarniny. Spływająca po gałązkach tarniny solanka gromadzona jest w niecce dolnej, a następnie transportowana grawitacyjnie do zbiornika na solankę.
- Fajnie, że jest, bo to samo zdrowie. Ja tu będę często zaglądać. Nie trzeba jeździć do Ciechocinka – śmieje się pani Stanisława, która spotykamy tu z psem Azorem.

Przeczytaj też:

Zobacz wideo - tężnia w Parku Tysiąclecia:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska