Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedzamy Słubice i Lebus - historyczną stolicę Ziemi Lubuskiej

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W dordze do Lebus otaczają nas piękne i niepowtarzalne okoliczności przyrody, dlatego kilkadziesiąt minut jazdy rowerem mija bardzo szybko...
W dordze do Lebus otaczają nas piękne i niepowtarzalne okoliczności przyrody, dlatego kilkadziesiąt minut jazdy rowerem mija bardzo szybko... Jarosław Miłkowski
Osiem wieków temu żyli tu nasi. Dziś na Polskę można popatrzeć zza Odry. Kto czuje się Lubuszaninem, nie może nie odwiedzić... niemieckiego Lebus.

Ta wycieczka to punkt obowiązkowy dla każdego, kto uważa się za Lubuszanina. Dlaczego? Bo - jak mawiał klasyk - tu wszystko się zaczęło. To stąd bierze się Ziemia Lubuska. I to nie tylko, jeśli chodzi o nazwę...

Lebus, czyli po polsku Lubusz, to 3-tysięczne miasteczko położone nad samą Odrą. Dziś mieszkają tu Niemcy, ale nie zawsze tak było. Ponad tysiąc lat temu, jeszcze w IX wieku, gród założyło tu plemię Lubuszan. Źródła historyczne mówią, że do Polski Lubusz miał zostać włączony już na początku panowania Mieszka I.

Kliknij i zaplanuj wypoczynek. Zbierz kolekcję wszystkich 45 wyjątkowych Lubuskich Szlaków Turystycznych!

Region się rozwijał, bo na przełomie 1241 i 1242 roku powstało tu nawet księstwo lubuskie. Władał nim Mieszko, syn Henryka Pobożnego, a sam Lubusz był nazywany kluczem do Królestwa Polskiego.

Do historycznej stolicy Ziemi Lubuskiej możemy wybrać się np. rowerem! Nie bez powodu. Wzdłuż Odry biegnie bowiem szlak, którym z Czech można dojechać na dwóch kółkach aż nad Bałtyk.

Ja swoją podróż rozpoczynam w Kostrzynie, do którego docieram szynobusem. Z kostrzyńskiego dworca kolejowego do Lebus jest tylko 25 km. Najtrudniejszy odcinek wiedzie po polskiej stronie. Do granicy państwa trzeba bowiem niecałe 2 km przejechać przez miasto.

Sięgnijcie po kolekcję 45 Lubuskich Szlaków Turystycznych. Przygotowany przez dziennikarzy "Gazety Lubuskiej" przewodnik pomoże w odkrywaniu najciekawszych zakątków województwa lubuskiego.

W przeciwieństwie do "autobahnów" na ścieżce przysnąć się jednak nie da. Jeśli tylko jedziemy nią w weekend, na bank miniemy po drodze od kilkunastu do kilkudziesięciu rowerzystów a nawet rolkarzy. A że prawie każdy nas w drodze pozdrowi, nie da się w ciszy przejechać dystansu. O "ścieżkę dźwiękową" wycieczki dbają też ptaki. Nieopodal, po polskiej stronie, jest park narodowy Ujście Warty. Spotkanie po drodze na przykład kilku klekoczących bocianów nie powinno budzić zdziwienia.

W tak pięknych i niepowtarzalnych okolicznościach przyrody kilkadziesiąt minut pedałowania mija bardzo szybko. A gdy płaski dotychczas teren zaczyna się fałdować, to niechybnie znak, że Lubusz już tuż tuż. Jakie atrakcje nas tam czekają? Wszystko znajdziecie w naszym multimedialnym przewodniku --->

Dotarliśmy do historycznej stolicy Ziemi Lubuskiej. Odwiedziliśmy także Słubice

W naszym przewodniku znajdziesz:
  • materiał wideo,
  • wysokiej jakości zdjęcia,
  • interaktywne zdjęcia,
  • wskazówki jak dojechać do historycznej stolicy Ziemi Lubuskiej,
  • rys historyczny,
  • opis atrakcji, na które warto zwrócić uwagę,
  • interaktywne mapy.


Przeczytaj też:Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska