Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ognisko ptasiej grypy na fermie w Nowej Soli. Na śmierć idą kury z gospodarstw przyzagrodowych w bliskiej okolicy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W promieniu trzech kilometrów od ogniska ptasiej grypy w Nowej Soli wyznaczony został obszar zapowietrzony.
W promieniu trzech kilometrów od ogniska ptasiej grypy w Nowej Soli wyznaczony został obszar zapowietrzony. Arch. Gazety Lubuskiej
Ognisko ptasiej grypy wystąpiło na dużej fermie drobiu w Nowej Soli. W okolicy jest skupisko ferm. Codziennie od rana do wieczora działają pracownicy z inspekcji weterynaryjnej, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Ognisko ptasiej grypy na dużej fermie drobiu w Nowej Soli

Padłe kury zostały wykryte na dużej fermie drobiu w Nowej Soli. Powiatowy Inspektorat Weterynarii już w czwartek, 4 marca rozpoczął działania.

– Dzisiaj kończymy wywóz padliny z fermy, w której wystąpiło ognisko ptasiej grypy. Na miejscu robiona jest dezynfekcja. Od piątku wybijamy drób przyzagrodowy w strefie zapowietrzonej – omawia podjęte działania Małgorzata Matysek, Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli.

Inspekcja pracuje codziennie, od rana do późnego wieczora. Weterynarze byli już w ok. trzydziestu gospodarstwach. Właściciele mają tam zwykle po kilka, kilkanaście kur. Tylko w jednym było ich ponad 100 i zarejestrowany był rolniczy handel detaliczny.
Właściciele drobiu przyzagrodowego po perlustracji (są to oględziny stanu zdrowia drobiu) i przeprowadzeniu szacowania otrzymują decyzje o zabiciu drobiu z trybem natychmiastowej wykonalności. Uśmiercony drób zabierany jest do zakładu utylizacyjnego, a miejsce utrzymywania drobiu jest odkażane.

– Mamy duże skupisko ferm. Lokalizacja ogniska wystąpiła w dużym mieście. Dlatego mogą pojawić się kolejne ogniska. Działamy dwutorowo, likwidujemy ognisko i wybijamy drób przyzagrodowy w strefie zapowietrzonej – podkreśla Małgorzata Matysek. – Wstrzymany został obrót wszelkimi towarami drobiowymi, począwszy od zwierząt, poprzez jaja, ale też obowiązuje zakaz przewożenia obornika. W zależności od tego, jaka będzie dalej sytuacja, będą wydawane zgody na wznowienie handlu tymi towarami.

Odszkodowania dla hodowców drobiu

Z informacji Powiatowego Inspektoratu Weterynarii wynika, że odszkodowanie za wybity drób ze względu na ptasią grypę jest wyliczone według cen rynkowych, hodowcy kur są obecni przy szacowaniu wartości.

– Nie mamy większych problemów. Właściciele gospodarstw współpracują z nami. Widzimy zrozumienie w większości miejsc, w których już byliśmy. Odbieraliśmy też telefony z pytaniami o cel tych działań. Wyjaśniamy, że musimy wybić drób w strefie zapowietrzonej, bo inaczej będziemy mieć kolejne ogniska ptasiej grypy. Chcemy, jak najszybciej drób w tej strefie zlikwidować, aby uniknąć wystąpienia ognisk, potężnych strat dla hodowców drobiu oraz dla gospodarki narodowej – tłumaczy Małgorzata Matysek.

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii podkreśla, że drób w strefie zagrożonej nie jest zabijany, ale konieczne są zgłoszenia posiadania takich hodowli. – Zależy nam na ujawnianiu się posiadaczy drobiu, którzy jeszcze tego nie zrobili. Musimy posiadać takie informacje, żeby lekarz mógł pójść na miejsce i ocenić sytuację w gospodarstwie – wyjaśnia.

Na wszystkich fermach i w hodowlach drobiu przyzagrodowego muszą być przestrzegane zasady bioasekuracji oraz rozporządzenie Wojewody Lubuskiego. Będą prowadzone kontrole ich przestrzegania.

O wystąpieniu ptasiej grypy w Nowej Soli poinformowała w piątek, 5 marca starosta Iwona Brzozowska. Tego dnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, a Wojewoda Lubuski wydał zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) rozszerzające obszar objęty określonymi sankcjami. Powiat nowosolski znalazł się częściowo w strefie zapowietrzonej, w promieniu trzech kilometrów do wystąpienia ogniska oraz w strefie zagrożonej w promieniu – 10 km od tego miejsca.

ZOBACZ TEŻ: Ptasia grypa w Świętokrzyskiem

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska