Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze ma być ogromny. W planach m.in. park leśny

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Miasto planuje rozbudowę Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze.
Miasto planuje rozbudowę Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze. Fot. Mariusz Kapała
Uniwersytecki Ogród Botaniczny w Zielonej Górze, będący miejscem nie tylko nauki i dydaktyki, ale również popularną atrakcją turystyczną, przygotowuje się do znaczącej rozbudowy. Po 15 latach od jego otwarcia instytucja staje przed wyzwaniem zapewnienia miejsca dla nowych gatunków roślin oraz dalszego rozwoju edukacyjnego i naukowego. Co się zmieni?

Aktualnie ogród zajmuje obszar 3 hektarów i gości rocznie około 200 tysięcy osób, jednak brak miejsca na nowe przyrodnicze eksponaty staje się coraz bardziej oczywisty. W związku z tym naukowcy oraz opiekunowie ogrodu zaprezentowali wizję jego powiększenia, która spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez miejskich radnych.

Większy teren — park leśny

Planowane rozszerzenie terenu obejmującego obecnie 3 hektary docelowo ma zajmować nawet 9, co uczyni z zielonogórskiego ogrodu jedną z największych tego typu placówek w Polsce. Przeniesienie granic ogrodu ma stworzyć przestrzeń dla nowych kolekcji dendrologicznych oraz zagwarantować atrakcyjne miejsce rekreacji dla odwiedzających. Plan zakłada, że po drobnych wycinkach głównie starych drzew nastąpią dodatkowe nasadzenia, a nowa część ogrodu będzie miała charakter parku leśnego, co pozwoli na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, harmonijnie łączącej się z istniejącym terenem ogrodu. Inwestycję głównie będzie realizowało miasto, jednak we współpracy i pod nadzorem pracowników i naukowców opiekujących się ogrodem. Rozbudowa ogrodu o część dendrologiczną jest krokiem w kierunku ochrony różnorodności biologicznej oraz edukacji ekologicznej społeczeństwa. Dodatkowo ma stanowić wsparcie dla działań mających na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, poprzez prowadzenie upraw ex situ. Plany inwestycyjne obejmują także dodatkowe miejsca parkingowe, które jak informuje Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry na antenie Radia Index, obejmą teren wzdłuż ulicy Botanicznej w kierunku Zespołu Szkół Budowlanych, aby generować kolejnej wycinki drzew.

Środki zewnętrzne

Podobnie jak w przypadku poprzednich modernizacji w Zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym, o czym również wspomina Krzysztof Kaliszuk, inwestycja będzie możliwa dzięki współpracy transgranicznej Interreg we współpracy z miastem Cottbus. Pomimo że ten proces dopiero się rozpoczyna, już teraz budzi duże zainteresowanie i poparcie. Uniwersytecki Ogród Botaniczny w Zielonej Górze, będący obecnie jedynym ogrodem botanicznym w województwie lubuskim, pozostaje istotnym miejscem nauki, ochrony przyrody oraz turystycznej atrakcji.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska