Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogromna kara dla firmy oferującej pożyczki. Chodzi o ponad 15 mln zł. Spółka obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Spółka Everest Finanse próbowała obejść prawo które miało chronić konsumentów, aby nie wpadli w pułapkę zadłużenia – komentuje Prezes UOKiK.
– Spółka Everest Finanse próbowała obejść prawo które miało chronić konsumentów, aby nie wpadli w pułapkę zadłużenia – komentuje Prezes UOKiK. 123RF
Ponad 15 mln zł kary nałożył prezes UOKiK na firmę Everest Finanse SA, znaną jako Bocian Pożyczki. W ocenie Urzędu, spółka obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, a sami konsumenci nie byli prawidłowo informowani jakie finansowanie otrzymują i jakie wiążą się z nim koszty. – Spółka Everest Finanse próbowała obejść prawo, które miało chronić konsumentów, aby nie wpadli w pułapkę zadłużenia w trudnych czasach lockdownu – wskazuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Spis treści

Kara UOKiK dla Bocian Pożyczki

– Spółka Everest Finanse próbowała obejść prawo, które miało chronić konsumentów, aby nie wpadli w pułapkę zadłużenia w trudnych czasach lockdownu – komentuje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

– Posłużyła się sztucznie wykreowanym przez siebie modelem finansowania bazującym na pożyczce i leasingu sprzętu AGD, telewizorów, smartfonów i innych. Ponadto, sposób prezentowania oferty utrudniał konsumentom zorientowanie się w warunkach umowy przed jej podpisaniem i podjęcie świadomej, bazującej na rzetelnych informacjach, decyzji. W konsekwencji konsumenci przepłacali za finansowanie, na które - znając wszystkie koszty - mogliby się nie zdecydować – dodał.

Prezes UOKiK, po przeprowadzonym postępowaniu stwierdził naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez spółkę Everest Finanse SA, działającą pod szyldem Bocian Pożyczki. Jak przekazano w komunikacie, firma swoim klientom oferowała, poza kredytem konsumenckim, umowy leasingu konsumenckiego zwrotnego, w zawieraniu których pośredniczyła na rzecz powiązanej firmy o tożsamej nazwie – Everest Finanse sp. z o.o. sp. k. Dotyczyło to sprzętów AGD.

– Ta formuła była wykorzystywana w okresie obniżenia ustawowych limitów pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego w związku z pandemią, podczas gdy koszty związane z leasingiem nie były limitowane. Model łączonego finansowania służył obchodzeniu limitów ustawowych, w konsekwencji czego konsumenci musieli spłacać bardzo wysokie raty – wyjaśniono.

Ponadto firma miała w sposób niewłaściwy informować konsumentów przed zawarciem umów o warunkach udzielanego finansowania.

Podpisywanie umów bez dokładnego zapoznania się z warunkami

Z kolei podczas wizyt domowych przedstawiciele Everest Finanse SA podpisywali ze swoimi dotychczasowymi klientami trzy umowy: aneks do umowy pożyczki zwiększający jej kwotę, umowę sprzedaży używanego sprzętu AGD lub RTV oraz umowę leasingu konsumenckiego zwrotnego na użytkowanie tego sprzętu.

Jednak, jak wskazano, przed zawarciem tych umów konsumenci większość dokumentów związanych z uzyskiwanym finansowaniem widzieli jedynie na ekranie tabletu doradcy klienta, na którym składali swój podpis. To zdecydowanie utrudniało im dokładne zapoznanie się z warunkami, na które musieli wyrazić zgodę.

Konsumenci nie byli w sposób jasny i jednoznaczny i we właściwym czasie informowani o uzyskiwanym finansowaniu oraz o kosztach jego poszczególnych elementów – czytamy w komunikacie.

Tyle wyniosła kara dla Bocian Pożyczki

Na Everest Finanse SA została nałożona kara 15 058 790 zł. Dodatkowo spółka będzie zobowiązana do opublikowania na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych informacji o decyzji Prezesa UOKiK oraz przekazania oświadczenia konsumentom, których ona dotyczy. Decyzja nie jest prawomocna. Spółka może się od niej odwołać do sądu.

Wyższa kwota wolna. Tak zmieniły się limity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ogromna kara dla firmy oferującej pożyczki. Chodzi o ponad 15 mln zł. Spółka obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska