Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne złoża srebra i miedzi w Lubuskiem. Takiego bogactwa nikt się nie spodziewał!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Złoża miedzi (zdjęcie przykładowe)
Złoża miedzi (zdjęcie przykładowe) Pixabay
Wielkie złoża rudy miedzi i srebra znajdują się pod ziemią w rejonie trzech lubuskich wsi. Jeśli w przyszłości ruszy ich wydobycie, będzie to oznaczać ogromne bogactwo dla całego regionu! Czy to się ziści? Czy jest możliwość, że kopalnia srebra i miedzi ruszy?

Obiecujące złoża rud miedzi i srebra znaleziono w rejonie wsi Złotnik, Grabik i Olbrachtów.

- Złoża są na naszej granicy z gminą Żary. Niestety, nie u nas. Jednak gdyby udało się uruchomić kopalnię, to miałaby ona wpływ również na gminę Żagań - zaznacza Danuta Michalak, sekretarz gminy Żagań.

Przypomnijmy, że po wykonanych w 2022 otworach rozpoznawczych przez kopalnię Amarante, opracowano dodatek do dokumentacji geologicznej. Udokumentowane zasoby miedzi i srebra w rejonie Żar, na granicy z gminą Żagań wynoszą ponad 100 mln ton rudy. Odwierty - 30 otworów, zostały wykonane w ramach projektu Peryklina Żar.

- Złoża zostały odkryte w rejonie Złotnika, Grabika i Olbrachowa - mówi Leszek Mrożek, wójt gminy wiejskiej Żary. I dodaje: - Nadzieja na uruchomienie kopalni się pojawiła, bo spółka Amarante otrzymała przedłużenie koncesji. Mamy nadzieję, że się uda.

Lubuskie złoża surowców

Obszar koncesyjny Peryklina Żar znajduje się w okolicach Żar w województwie lubuskim. Zajmuje powierzchnię 1184 km2. Odkrycia złóż miedzi i srebra dokonał zespół geologów Amarante już w 2014 roku. W ramach projektu wykonano dotychczas 30 otworów o głębokościach od 650 do 1100 metrów.

Wszystkie prace terenowe prowadzone były pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego. Dodatkowo Amarante regularnie przekazuje uzyskane wyniki i próbki geologiczne Państwowemu Instytutowi Geologicznemu, który podlega Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

W grudniu 2018 roku Amarante przygotowało dokumentację złoża Żary w kategorii D – wstępnej kategorii udokumentowania złoża zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami.

Zasoby udokumentowanego złoża wynoszą:

  • 1 276 tys. ton miedzi,
  • 5,8 tys. ton srebra.

Powierzchnia obszaru złoża wynosi 2 430 ha. Jednak wyniki badań pochodzących z prac, których nie uwzględniono jeszcze w dokumentacji, sugerują, iż finalne zasoby złoża Żary będą znacznie większe.

Spółka Amarante zaznacza, że uruchomienie kopalni będzie zależało od polityki podatkowej Polski.

- Analiza przeprowadzona przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego i Biznesowego Ernst and Young potwierdza, że w praktyce żadna nowa kopalnia miedzi i srebra w Polsce nie będzie rentowna bez istotnej zmiany podatku - stwierdza Magdalena Czober z Amarante.

Lubuskie też będzie zagłębiem miedziowym? Nadzieja jest, ale...

- Owszem są to bogate złoża, ale na głębokości jak na razie dla nas nieosiągalnej technologicznie - komentuje Mirosław Kasztel, nasz Czytelnik, regionalista z Żagania. Wyjaśnia też, że złoża te ciągną się aż pod Szczecin, przechodzą też na stronę Brandenburgii.

Złoża miedzi (zdjęcie przykładowe)
Złoża miedzi (zdjęcie przykładowe) Pixabay

- Złoża w zagłębiu miedziowym od szybu Lubin zachodni, poprzez główny i wschodni, do Polkowic, są na głębokości ok. 1100 m szybu wentylacyjnego. Nie wiem jak teraz ta "ekspansja" wygląda, i na jakiej głębokości się fedruje. A pokłady rudy pod Żaganiem to już ok. do 3000 m, a pod Szczecinem dochodzą do ok. 8000 m - dodaje M. Kasztel.

Czytaj również na naszym portalu**

To w tych okolicach odkryto złoża w Lubuskiem:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska