Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem trafiono na rudy miedzi i srebra. Czy koło Żar i Żagania powstanie drugie Klondike?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Udokumentowane zasoby miedzi i srebra wynoszą ponad 100 mln ton rudy.
Udokumentowane zasoby miedzi i srebra wynoszą ponad 100 mln ton rudy. unslpash.com
W ramach projektu Peryklina Żar, który obejmuje m.in. gminę wiejską Żary, spółka górnicza Amarante wykonała 30 otworów wiertniczych i dokonała istotnego odkrycia. Po wykonanych w ubiegłym roku (2022) otworach rozpoznawczych Amarante opracowało dodatek do dokumentacji geologicznej. Udokumentowane zasoby miedzi i srebra wynoszą ponad 100 mln ton rudy.

Zobacz film o otwarciu nowej linii produkcyjnej w zakładzie Minth koło Szprotawy

od 12 lat

Odwierty w okolicach Żar wykonała spółka górnicza Amarante, należąca do amerykańskiej grupy kapitałowej Electrum, która już od 30 lat aktywnie działa w sektorze surowców naturalnych. Amarante już od dłuższego czasu kontynuuje prace związane z realizacją koncesji na poszukiwanie złoża rud miedziowo-polimetalicznych w obrębie Perykliny Żar. - Działając na własne ryzyko, Electrum dokonało niezbędnych inwestycji, prowadzących do odkrycia złoża miedzi i srebra w zachodniej Polsce - wyjaśnia Magdalena Czober ze spółki Amarante. - W ramach projektu Peryklina Żar, który obejmuje m.in. gminę Żary, spółka wykonała 30 otworów wiertniczych i dokonała istotnego odkrycia. Opracowano dodatek do dokumentacji geologicznej, uwzględniającej uzyskane do tej pory wyniki prac i badań. Udokumentowane zasoby miedzi i srebra wynoszą ponad 100 mln ton rudy.

Czy jest szansa na wydobycie?

- W kontekście pytania związanego z wydobyciem, chcieliśmy przypomnieć o obowiązującym w Polsce od 2012 roku podatku od wydobycia miedzi i srebra - dodaje M. Czober. - Analiza przeprowadzona przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego i Biznesowego Ernst and Young potwierdza, że w praktyce żadna nowa kopalnia miedzi i srebra w Polsce nie będzie rentowna bez istotnej zmiany podatku. Reżim podatkowy, który pozwoli inwestorowi na zwrot zainwestowanego kapitału i czerpanie godziwych zysków, przy jednoczesnym uiszczaniu podatku w rozsądnej wysokości, umożliwi realizację nowych znaczących inwestycji w polskim sektorze górniczym. W istocie każdy z krajów, w których znajduje się dobrze prosperujący przemysł wydobywczy, ma rozsądną politykę podatkową, która pozwala firmie ponoszącej znaczne ryzyko inwestycyjne w górnictwie, generować zyski, jednocześnie
stymulując lokalną gospodarkę, tworząc miejsca pracy oraz płacąc podatki. Od czasu wprowadzenia PWK w 2012 r. Electrum
usiłowało prowadzić rozmowy na wszystkich szczeblach polskiego rządu, aby pomóc zrozumieć konsekwencje tego podatku. Działania te okazały się bezskuteczne.

Zachodnia Polska jak Nevada?

Electrum uważa, że Polska, podobnie jak inne przyjazne dla górnictwa jurysdykcje, takie jak Ontario i Nevada, może stać się światowym liderem w dziedzinie górnictwa, wydobywając więcej miedzi niż Rosja, Chiny i Kanada, będące obecnie wiodącymi producentami tego metalu. Co jest potrzebne do wydobycia? Kolejne badania geologiczne. Jeśli uda się uruchomić kopalnię, region będzie bogaty i zyska nowe miejsca pracy. Co stoi na przeszkodzie? Według amerykańskiego koncernu to polityka podatkowa naszego kraju.

Obszar koncesyjny Peryklina Żar znajduje się w okolicach Żar w woj. lubuskim. Zajmuje powierzchnię 1184 km2. Odkrycia złóż miedzi i srebra dokonał zespół geologów Amarante w 2014 roku. W ramach projektu wykonano już 30 otworów o głębokościach od 650 do 1100 metrów. Wszystkie prace terenowe prowadzone były pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego. Dodatkowo Amarante regularnie przekazuje uzyskane wyniki i próbki geologiczne Państwowemu Instytutowi Geologicznemu, który podlega Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska