Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudy miedzi i srebra w okolicach Żar i Nowej Soli rozpalają wyobraźnię! Czy spadnie nam deszcz pieniędzy?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
W rejonie Żar i Nowej Soli są ogromne złoża rudy miedzi i srebra (zdjęcia przykładowe)
W rejonie Żar i Nowej Soli są ogromne złoża rudy miedzi i srebra (zdjęcia przykładowe) Pixabay
Ogromne złoża rud srebra i miedzi, odkryte na granicy gmin wiejskich Żary i Żagań rozpalają wyobraźnię. Są również w okolicach Nowej Soli. Według geologów udokumentowane zasoby miedzi i srebra w naszym rejonie wynoszą ponad 200 mln ton rudy! W ramach projektu Peryklina Żar, który obejmuje m.in. gminę wiejską Żary, spółka górnicza Amarante wykonała 30 otworów wiertniczych i dokonała istotnego odkrycia. Na razie jednak nie słychać o możliwości powstania kopalni. Rejon Nowej Soli chcą eksploatować Kanadyjczycy.

Nowy inwestor - Kingfa w Szprotawie - lider technologii. Zobaczcie film

od 12 lat

Odwierty w okolicach Żar wykonała spółka górnicza Amarante, należąca do amerykańskiej grupy kapitałowej Electrum, która już od 30 lat aktywnie działa w sektorze surowców naturalnych. Amarante już od dłuższego czasu kontynuuje prace związane z realizacją koncesji na poszukiwanie złoża rud miedziowo-polimetalicznych w obrębie Perykliny Żar. Jeśli uda się uruchomić kopalnię, region będzie bogaty i zyska nowe miejsca pracy. Co stoi na przeszkodzie? Według amerykańskiego koncernu to polityka podatkowa naszego kraju.

Czytelnicy wspominają!

- W połowie lat 70 tych ubiegłego wieku była koncepcja zamknięcia poligonu w Żaganiu - opowiada Czytelnik. - Odkryto ogromne pokłady miedzi na głębokości 60-70 metrów pod ziemią. Chciano zrobić kopalnię odkrywkową miedzi na poligonie. Złoża ciągną się od Żar, aż za Bolesławiec. Od mostu w Łozach na rzece Kwisa woda płynie jakby w korycie górskim. Pokłady rudy miedzi są na wierzchu wypłukane przez wodę.

- Wiedza o istnieniu tych złóż pochodzi jeszcze z czasów tzw.PRLu - tłumaczy Mirosław Kosiorowski. - W 1970 roku prowadzono odwierty poszukiwawcze w ramach dużo szerszych badań geologicznych, między innymi w rejonie Żar i to właśnie wtedy te złoża zostały odkryte i opisane. Kanadyjczycy, a właściwie Amerykanie poprowadzili odwierty, w oparciu o dane geologiczne pochodzące z tamtego okresu i tak naprawdę niczego zbytnio nie musieli szukać, bo mieli wszystko podane prawie że na przysłowiowej "tacy".

- Badania przeprowadzono na podstawie koncesji z 2011 roku - stwierdza Zbigniew Smardzewski. - Problemem nie jest technologia wydobywcza tylko nasze przepisy fiskalne.

- O złożach miedzi na tych terenach wiedzieli jeszcze Niemcy przed wojną - uściśla Zbigniew Popiel. - W owych czasach jej wydobycie, przy ówczesnym stanie techniki, było nieopłacalne.

Co wiemy o rudach?

O rudach miedzi i srebra w Polsce, jak również na naszym terenie możemy przeczytać w opracowaniu Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego.

Według stanu na 31.12.2022 r. zasoby bilansowe złóż miedzi i srebra w regionach monokliny przedsudeckiej i niecki północnosudeckiej wyniosły łącznie 3 562,23 mln t rudy o zawartości 57,33 mln t miedzi i 166,29 tys. t srebra. Zasoby bilansowe niezagospodarowanych złóż rud Cu-Ag występują głównie w strefie głębokości 1 000-1 250 m, a nawet do 1 450 m. Pisaliśmy do tej pory o złożach w rejonie Żar, ale są one również w rejonie Nowej Soli, na głębokości średniej 1.975,12 m. Tam koncesję posiada kanadyjska firma Cooper. Zasoby rud pod Nową Solą oceniono na blisko 850 mln ton.

Zobaczcie opracowanie Państwowego Instytutu Geologicznego
https://www.pgi.gov.pl/dokumenty-pig-pib-all/foldery-instytutowe/foldery-surowcowe-2018/6219-folder-miedz-srebro-1/file.html?fbclid=IwAR2oVETlxzOQmfuf1JtJX7tU1iI9U06mQgEal0sJ1W5CMJ2hJVHm-5pmVXM

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska