Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okolice Lubniewic to kolejna lubuska perełka

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Są tu trzy jeziora: Lubiąż, Lubniewsko i Krajnik. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele historii, jak i miłośnicy świętego spokoju.

Lubiąż jest środkowym i dla wielu najbardziej atrakcyjnym z trzech tzw. jezior lubniewickich. Zabudowa Lubniewic i większość obiektów rekreacyjnych okala wschodni brzeg akwenu, pozostałe otoczone są lasami. Jezioro ma dobrze rozwiniętą linię brzegową, pełną zatok i półwyspów. Oznacza to jedno - fantastyczne widoki. Na dokładkę mamy dwie wyspy.
Jest kilka zagospodarowanych plaż. Małe pole biwakowe znajduje się przy dopływie, znacznie większe - przy wylotowej drodze do Gorzowa. Dodatkową atrakcją są pobliskie ośrodki jeździeckie.

To także raj dla kajakarzy i miłośników rowerów wodnych. Szeroki dopływ rzeki Lubniewki z pobliskiego jeziora Lubniewsko do Lubiąża umożliwia swobodną komunikację między zbiornikami. Drugi, mały dopływ, prowadzi wody z Jeziora Krzywego. Lubniewka wypływa z Lubiąża na wschodnim jego krańcu i trafia do znacznie niżej położonego jeziora Krajnik.
W okolicy jest znacznie więcej jezior, choćby Jarnatowskie, Krzywe, Janowiec. I to o niezbyt zachęcającej nazwie - Śmierdzące.

Naprawdę warto zobaczyć

* Stary zamek w Lubniewicach
Już w XIV w. w Lubniewicach istniał zamek, wymieniany jako siedziba właściciela miasta - rodziny von Waldow. XVI-wieczne źródła mówią o dwóch dworach: "czerwonym" i "białym". Tzw. stary zamek powstał w 1812 r. na miejscu "Czerwonego Dworu" i nosił cechy stylu klasycystycznego. Założycielem rezydencji i przylegającego parku był Adolf Friedrich IV von Waldow. W XIX w. pałac należał do przedstawicieli połączonych rodzin von Waldow i von Reitzenstein. "Stary zamek" jest budowlą posadowioną na kamienno-ceglanych fundamentach, o ścianach ceglanych, założoną na planie wydłużonego prostokąta, nakrytą dachem naczółkowym.

* Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
Pochodzi z XV w., ale dokumentów brak. Odbudowany po pożarze w 1664 r. W 1882 r. rozebrano drewniana wieże, stawiając w tym miejscu nową dzwonnicę. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII w. W 1982 r. w oknach prezbiterium i w części południowej wstawiono nowe witraże.

* Pałac w Gliśnie
Wzniesiony w 1793 r. w stylu klasycystycznym. Był siedzibą rodziny von Waldow. Wokół pałacu rozciąga się park z przełomu XVIII i XIX w., w którym znajdują się sztuczne ruiny i mauzoleum Henochów - jednych z właścicieli Glisna. Mieści się w nim rolniczy ośrodek szkoleniowy.

* Pałac w Rogach
Leży nad jeziorem Zofiówka. Powstał w latach 1906-13. Należał do Adolfa Friedricha Augusta von Waldowa i pierwotnie pełnił funkcję letniej rezydencji. Niedawno obiekt przejęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie.

A może dłuższy spacer?

* Szlak niebieski - wokół jeziora Lubniewsko, długość 14,5 km
Pozwala zobaczyć ciekawe i malownicze tereny Lubniewic i zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko". Szlak jest łatwy, przejście zajmuje ok. 3,5 godziny. W jego obrębie znajduje się punkt widokowy "Domek na Wodzie" - kryty pomost, z którego można podziwiać jezioro Lubniewsko i teren Uroczyska.

* Szlak czerwony - dookoła jeziora Lubiąż, długość 12,2 km
Trasa jest łatwa. Czas przejścia to 3-3,5 godziny. Trasę wytyczona w taki sposób, by turyści mogli zobaczyć zabytki Lubniewic i samo miasteczko. Zdecydowana część szlaku prowadzi wśród lasów, brzegiem jeziora Lubiąż.

* Szlak żółty - wokół jeziora Krajnik, długość 4,8 km
Turysta będzie miał możliwość poznania miasteczka i przejścia wokół najgłębszego lubniewickiego jeziora - Krajnik. Trasa prowadzi obok głazu narzutowego, tzw. Diabelskiego Kamienia, którego obwód wynosi 920 cm i który jest uznany za pomnik przyrody. Szlak łatwy, czas przejścia wynosi ok. godziny.

* Szlak zielony - jezioro Janie, długość 11,9 km
Prowadzi do rezerwatu przyrody "Janie im. Włodzimierza Korsaka", gdzie ochronie podlega zarastające jezioro Janowiec (Janie). W rezerwacie można spotkać liczne gatunki ptaków, które mają tu swoje siedliska. Czas przejścia 2,5-3 godziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska