Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni mylą się tylko raz (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Saperzy detonują wykryte niewybuchy na wojskowych poligonach.
Saperzy detonują wykryte niewybuchy na wojskowych poligonach. 17. WBZ
Saperzy z międzyrzeckiej brygady lekkiej pracy nie mają. Od początku roku wykryli i zlikwidowali ponad 450 pocisków, blisko 80 granatów ręcznych i moździerzowych, trzy miny, osiem pocisków od granatnika i 300 sztuk amunicji.
Plon jednej z akcji saperów

Saper myli się tylko raz

Dzień po dniu wykonują ciężką i niebezpieczną pracę. Co robią? Usuwają niewypały i niewybuchy. O kim mowa? O saperach 21. Patrolu Rozminowania z Krosna Odrzańskiego, którzy często goszczą służbowo na Ziemi Międzyrzeckiej i razem z krośnieńskim batalionem są jednym z poddziałów stacjonującej w Międzyrzeczu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej .

Patrol tworzy ośmiu żołnierzy: dowódca i jego zastępca, starszy magazynier-saper, starszy kierowca-saper, dwóch kierowców-ratowników oraz dwóch saperów. Niemal każdego dnia wykonują tytaniczną pracę, usuwając niewybuchy i niewypały z terenów wojennych pobojowisk. Zazwyczaj wydobywają je z ziemi, ale niekiedy także z wody.

Od początku roku żołnierze wykryli i zlikwidowali ponad 450 pocisków artyleryjskich. A do tego blisko 80 granatów ręcznych i moździerzowych, trzy miny, osiem pocisków od granatnika i 300 sztuk amunicji. Przejechali w tym czasie niemal 25 tysięcy kilometrów, gdyż obsługują teren sześciu powiatów - krośnieńskiego, międzyrzeckiego, słubickiego, sulęcińskiego, świebodzińskiego i żarskiego.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami, każdy niewypał lub niewybuch powinien być usunięty do 72 godzin od wykrycia. Większość zadań realizowanych jest jednak w ciągu jednej doby od przyjęcia zgłoszenia. Szczególnie pilne są interwencje w miejscach publicznych, gdzie niewybuchy czy niewypały zagrażają mieszkańcom. Nie ma znaczenia dzień tygodnia. Często i gęsto wojskowi biorą udział w akcjach w weekendy, czy w święta.

Saperzy z patrolu rozminowania wyjaśniają, że najwięcej pracy mają podczas wiosennych roztopów oraz jesiennych prac na polach. Wszystko wskazuje na to, że 21. Patrol Rozminowania czeka pracowita jesień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska