Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni tutaj przez wieki rządzili

Redakcja
Wykopaliska potwierdzają bogatą historię miasta
Wykopaliska potwierdzają bogatą historię miasta fot. Mariusz Kapała
Przez 463 lata Krosno znajdowało się w rękach niemieckich władców.

Pierwszym udokumentowanym historycznie krośnieńskim kasztelanem był Wisław.
Podniesienie Krosna Odrzańskiego do rangi kasztelanii wpłynęło na rozwój funkcji gospodarczej i obronnej miasta. Podkreślał to warowny zamek z I połowy XIII wieku, jedna z głównych rezydencji kolejnego władcy na Śląsku Henryka I Brodatego, syna Bolesława Wysokiego i księżniczki niemieckiej Krystyny.

Prawa miejskie

Z woli Henryka I Brodatego w latach 1232 - 1238 nadano Krosnu prawa miejskie. Po jego śmierci władcy 19 marca 1238 roku, dziedzictwa nie utrzymał następca Henryk II Pobożny, Henryk II Pobożny zginął 9 kwietnia 1241 roku pod Legnicą w bitwie z Tatarami. Warownia w Krośnie była w tym czasie schronienia dla Jadwigi żony Henryka I Brodatego.
Na początku lat pięćdziesiątych XIII wieku Konrad opanował ziemie środkowego biegu Odry i zyskał wsparcie Krosna Odrzańskiego. Powstało nowe księstwo głogowskie, w skład którego weszły: Krosno, Głogów, Bytom i Kożuchów.

Po śmierci Konrada Krosno otrzymała jego żona, margrabianka miśnieńska Zofia. W 1276 roku Krosno wykupił książę głogowsko-poznański Henryk III. W 1312 roku Krosno zbrojnie zajął Waldemar Askańczyk - margrabia brandenburski - wykorzystując wewnętrzną niestabilność księstw śląskich. Roszczenia Henryka IV głogowskiego dotyczące zwrotu miasta były bezskuteczne do 1319 roku, kiedy to umarł Waldemar Askańczyk i Brandenburczycy wycofali się z zajętych terenów.

Traktat w Kamieńcu

Kolejnymi władcami tych ziem byli m.in.: Henryk V - książę głogowsko-żagański, zm. 1369 r., Henryk VI- książę żagański, krośnieński i świebodziński, zm. 1393 r., Henryk VII - książę głogowski, zm. 1394 r., Henryk VIII - książę zielonogórski, zm. 1397 r., Jan I - książę żagański, zm. 1439 r., Henryk IX - książę głogowski i krośnieński, zm. 1467 r., Henryk XI - książę głogowski, zm. 1476 r., Po śmierci w 1476 roku Henryk XI Krosno Odrzańskie, Kożuchów, Zieloną Górę i Głogów zajęły wojska Jana Brandenburczyka II. Rozpoczęła się wojna o sukcesję, w zakończeniu której uczestniczył m.in. król Czech i Węgier Maciej Korwin.

Ostatecznie uregulowanie praw do Krosna rozstrzygnął traktat zawarty w Kamieńcu w 1482 roku, z mocy którego Albrecht Achilles za niespłacony posag zajął Krosno.

Od 1482 roku do 1945 roku, czyli przez 463 lata Krosno Odrzańskie znajdowało się w rękach niemieckich władców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska