Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Dam, Rycerski Turniej Bojowy, porady szeptuchy, kat - normalnie jak w średniowieczu! Trwa XIV Turniej Rycerski w Krośnie Odrzańskim

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Jak na rycerzy przystało, nie obyło się bez zmagań bojowych.
Jak na rycerzy przystało, nie obyło się bez zmagań bojowych. Jarosław Wnorowski
Jeśli myśleli Państwo, że rycerze wyginęli, to jesteście w błędzie. Możecie ich zobaczyć na żywo tuż obok Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim, podczas Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wydarzenie potrwa do niedzieli, warto więc przyjechać tuż nad Odrę.

Turniej z tradycjami

W weekend (16-17.09) na parkingu przed Zamkiem Piastowskim odbywa się XIV. Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Już od godziny 13.00 w sobotę oraz od 12.00 w niedzielę, na parkingu przed Zamkiem Piastowskim, zobaczymy zmagania wojów, prezentację rękodzieła i pokaz tańców dawnych. Głodni mogą spróbować potraw kuchni średniowiecznej, a potem kupić sobie coś na pamiątkę na jarmarku kasztelańskim, natomiast lubiący rywalizację mogą stanąć w szranki na torze łuczniczym albo pograć sobie w średniowieczne gry.

Początki Zamku Piastowskiego sięgają pierwszej połowy XIII w., kiedy to książę śląski Henryk Brodaty zbudował swoją rezydencję na terenie niezwiązanym z wcześniejszym osadnictwem. Badania archeologiczne i analizy dendrochronologiczne wskazują, że najstarszy poziom osadnictwa odkryty na dziedzińcu można datować na początek XIII wieku. Zamek usytuowany został na północno-wschodnim skraju obecnego miasta, które uzyskało prawa miejskie w latach 1217-1232. Krośnieński zamek przez wiele lat był jedną z głównych rezydencji Henryka Brodatego. Służył jako miejsce organizowania wypraw wojennych. Dokładnie 19 marca 1238 roku umarł w nim książę Henryk Brodaty.

Zmagania dam i magów

Dla kobiet przygotowano specjalny i już tradycyjny na turnieju - Bieg Dam. W sobotni wieczór goście mogli obejrzeć dodatkowo spektakl „Pojedynek magów” oraz pokaz ognia. Wstęp wolny. Przez oba dni, już odpłatnie, co godzinę od 12 do 17 zamek otworzył swoje podwoje i można go dokładnie zwiedzać z zamkowym przewodnikiem.

Obyczaje rycerskie

Organizatorzy zadbali także o dwujęzyczne plansze z informacjami o obyczajach rycerskich, które edukują odwiedzających zamek i pomagają lepiej zrozumieć historię tego regionu oraz rytuały stanu rycerskiego. Wydarzenie potrwa do niedzielnego późnego popołudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska