Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodki przedszkolne już działają w kilku wsiach

abi
Już działają ośrodki przedszkolne zakładane przez stowarzyszenie Civis Europae. Powstały one w ramach programu "Równe szanse" współfinansowanego przez Unię Europejską.

W powiecie głogowskim przedszkola otwarto w Skidniowie, Białołęce, Piersnej, Głogówku, Brzegu Głogowskim, Nielubi, Przedmościu i Wilkowie. Pozostałe są zlokalizowane w powiatach legnickim, jaworskim i lubińskim.

- W niektórych miejscowościach są jeszcze problemy z dowozem dzieci i wyżywieniem - mówi wiceprezes stowarzyszenia Civis Europae. Mariusz Lalewicz. - Jest to spowodowane brakiem na danym terenie przewoźników lub firm cateringowych mających wymagane przez sanepid pozwolenia. Staramy się jednak radzić sobie jak możemy. Nawiązaliśmy kontakty z wiejskimi sklepami, w których kupujemy gotowe, fabrycznie pakowane produkty - jogurty, serki itp.

Wart ponad 5,5 mln zł projekt stowarzyszenia rozkręcił się już na dobre. Ośrodki przedszkolne zostały już wyposażone w mebelki i zabawki dydaktyczne. Wszędzie odbyły się już odbiory wyremontowanych pomieszczeń - pożarnicze i sanepidowskie. Wkrótce powstaną też skromne place zabaw. W większości miejsc są już także podręczniki, na które wyjątkowo trzeba było czekać bardzo długo. To z powodu nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, która weszła w życie w tym roku. Dość powiedzieć, że niektóre wydawnictwa zaczęły druk książek opartych na nowych przepisach dopiero w połowie sierpnia. Nauczyciele, zresztą jak wszędzie, wciąż czekają na przewodniki metodyczne i rozkłady zajęć. Nie pomogły nawet składane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zamówienia.

- Wierzę jednak głęboko, że te wszystkie problemy miną - uważa Lalewicz. - Początki przy zakładaniu ośrodków przedszkolnych zawsze są trudne. Nie tylko zresztą dla tych, którzy takie placówki uruchamiają i rozkręcają, ale przede wszystkim dla dzieci i rodziców. Zmiana środowiska, rozstanie z mamą - to częsty powód płaczu przedszkolaka. Z kolei łzy dziecka wywołują nerwowość u rodzica, chęć zabrania dziecka z przedszkolaka. Wszystkim rodzicom chciałbym uświadomić, że oddając dziecko pod opiekę nauczycielki w przedszkolu, stwarzają mu szansę na szybszy rozwój emocjonalny, społeczny i umysłowy. Pierwsze dni i tygodnie bywają trudne, ale kiedy już dziecko nawiąże nowe znajomości łzy szybko znikną a na twarzy zagości uśmiech.

Poza obowiązkową realizacją materiału w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego, dzieci mają w przedszkolach język angielski, a w razie problemów psychologicznych lub rozwojowych, zapewnioną opiekę wykwalifikowanego pedagoga i logopedy. W listopadzie odbędzie się cykl popołudniowych spotkań z rodzicami, które będą miały na celu zapoznanie uczestników z ciekawymi metodami nauczania oraz ogólnie promocję wychowania przedszkolnego.

Projekt "Równe szanse" utworzenie sieci alternatywnych ośrodków przedszkolnych dla dzieci w wieku 3-5 lat na terenach wiejskich zagrożonych wykluczeniem społecznym, powstał na bazie doświadczeń stowarzyszenia Civis Europae w realizacji projektów edukacyjnych dla
dzieci i młodzieży we współpracy z Zespołem Szkół Społecznych w Lubinie oraz Społecznym Przedszkolem Montessori w Lubinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska