Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW przedłużone. Nadal możemy spodziewać się silnych wiatrów

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Wichura w Lubuskiem wyrządziła wiele szkód
Wichura w Lubuskiem wyrządziła wiele szkód Archiwum GL
W Lubuskiem wciąż panują trudne warunki atmosferyczne. Od wczoraj (29 stycznia) bardzo mocno wieje. Wichura wyrządziła w regionie wiele szkód. Jednak to nie koniec... IMGW poinformowało o przedłużeniu ostrzeżenia.

Ostrzeżenie IMGW dla województwa lubuskiego

Przypomnijmy, że początkowo ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia dla województwa lubuskiego ważne było od godz. 16:00 dnia 29.01.2022 do godz. 17:00 dnia 30.01.2022. Jednak wygląda na to, że to nie koniec niebezpiecznej pogody.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla naszego regionu.

- Nadal prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z północnego zachodu - czytamy w przesłanym komunikacie.

Ważność ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem: od godz. 17:00 dnia 30.01.2022 do godz. 20:00 dnia 30.01.2022. Zmiana dotyczy obniżenia stopnia oraz czasu trwania ostrzeżenia.

Orkan ,,Malik" w Lubuskiem

Od wczoraj, 29 stycznia w Lubuskiem panują trudne warunki atmosferyczne. Przez region przechodzi bowiem orkan ,,Malik". Wichura spowodowała w regionie wiele zniszczeń. To m.in. pozrywane dachy i elewacje, połamane drzewa i konary, przerwy w dostawach prądu.

Wszystkie zdarzenia z województwa lubuskiego relacjonujemy dla Was w naszym artykule:

Jak zachować się podczas silnego wiatru?

  • Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
  • Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
  • Dokładnie zamknij okna i drzwi;
  • Sprawdź, czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
  • Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
  • Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;

Trzystopniowa skala ostrzeżeń

IMGW może wydać ostrzeżenie pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Przeczytaj, co oznaczają.

Pierwszy stopień
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Drugi stopień
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Trzeci stopień
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

WIDEO: Żary. Skutki Orkanu Malik w Żarach

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska