MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o dniu pamięci

Eugeniusz Kurzawa
Szykując program obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu Zenon Matuszewski myśli o różnorodności propozycji dla młodzieży. - Żeby młodych czymś zainteresować, trzeba to dobrze przygotować - uważa.
Szykując program obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu Zenon Matuszewski myśli o różnorodności propozycji dla młodzieży. - Żeby młodych czymś zainteresować, trzeba to dobrze przygotować - uważa. fot. Paweł Janczaruk
Po raz trzeci odbędą się w Zbąszyniu wielkopolskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

- W sprawie Dnia Pamięci było spotkanie z udziałem przedstawiciela kuratora oświaty, pana Kościańskiego, władz lokalnych, a także nas, bezpośrednich wykonawców, czyli ośrodka kultury i gimnazjum - relacjonuje Zenon Matuszewski, dyrektor gimnazjum.

Według zarysu programu, wielkopolskie obchody tej rocznicy, które odbędą się nad Obrą 19 kwietnia już po raz trzeci, zapowiadają się interesująco.

- Przede wszystkim myślimy o młodzieży, która jest głównym odbiorcą przesłania Dnia Pamięci, dlatego jednodniowe zdarzenie musi, obok walorów dydaktycznych, mieć być atrakcyjne z punktu widzenia gimnazjalistów - uważa Z. Matuszewski.

Kto przyjedzie?

Czy atrakcją będzie zaproszenie znanej postaci byłego ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa? I byłego ministra spraw zagranicznych RP Władysława Bartoszewskiego? Jeśli przyjadą - na pewno. Z. Matuszewski zamierza ich zaprosić.

- Szkoda, że nie przybędzie, ze względu na wykłady, prof. Jerzego Tomaszewskiego z Warszawy, autora książki "Preludium Zagłady" o wypędzeniu w 1938 r. Żydów z Niemiec do Polski - przekazuje dyrektor.

Na pewno wystawę zaproponuje holenderska fundacja Dom Anny Frank. W zeszłym roku przyjechała ekspozycja o A. Frank, w tym szykuje się wystawa "Żydzi w Polsce - swoi czy obcy".

- Sądzę, że ożywcze dla uczniów może być wciągnięcie ich do tzw. debaty młodzieżowej na temat wolności i praw człowieka - sugeruje Z. Matuszewski. - Moim zdaniem temat znakomicie współgra z tym, co leży u podstaw Dnia Pamięci.

Różne daty

Wypędzenie polskich Żydów z Niemiec

W nocy z 28 na 29 października 1938 r. III Rzesza zebrała w kilku punktach, a następnie przepędziła pieszo przez granicę 17 tys. mieszkających w Niemczech Żydów - obywateli polskich. Najwięcej, ok. 9 tys. osób, zostało przegnanych na przejściu granicznym pod Zbąszyniem. Potem część Żydów została zabrana przez rodziny w głąb kraju, a grupa licząca ok. 6 tys. osób przez pewien okres przebywała w Zbąszyniu w obozach przejściowych. Zdarzenie znalazło odbicie w setkach depesz prasowych, potem w przedwojennych reportażach (np. "Inferno w Zbąszyniu") i artykułach, wspominała o nim w pamiętnikach Zofia Nałkowska.

Dyrektor, jako historyk z wykształcenia wskazuje na różnice w datach obchodów. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest bowiem obchodzony 27 stycznia. Tymczasem w Polsce przyjęto datę wybuchu powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia.

- W Zbąszyniu byłoby dobrze od następnego roku przenieść uroczystości na koniec października, gdyż wtedy, w 1938 r. hitlerowcy przepędzili przez granicę do Zbąszynia ponad 9 tys. Żydów - uważa Z. Matuszewski.

Myśli o przygotowaniu w 2008 r. wydarzenia w 70. rocznicę "preludium Zagłady". Częścią byłoby odsłonięcie obelisku przy dworcu PKP, umieszczenie tam tablicy o 1938 r. i zaproszenie do miasta m.in. przedstawicieli Izraela i władz polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska