Państwowy grunt dla ojca Rydzyka z bonifikatą wojewody

Małgorzata OberlanZaktualizowano 
Ojciec Tadeusz Rydzyk w Porcie Drzewnym w Toruniu stworzył prawdziwe imperium. Wzniósł tutaj kompleks WSKSiM i imponującą świątynię, a plany ma rozległe. Czekają gorące źródła...
Ojciec Tadeusz Rydzyk w Porcie Drzewnym w Toruniu stworzył prawdziwe imperium. Wzniósł tutaj kompleks WSKSiM i imponującą świątynię, a plany ma rozległe. Czekają gorące źródła... Jacek Smarz
Działka leży w imperium ojca Rydzyka, między Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej a kościołem. Ten grunt Skarbu Państwa ma 1,324 hektara, a jego cenę ustalono na 1 mln 853 tys. 610 zł. Jeden podpis wojewody Mikołaja Bogdanowicza sprawił, że redemptoryści dostaną go w wieczyste użytkowanie za 111 tys. zł

Dokładnie 11 maja 2017 r. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podpisał zgodę na oddanie działki w wieczyste użytkowanie, w drodze bezprzetargowej, Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli ojcom redemptorystom. A de facto - ojcu Tadeuszowi Rydzykowi, który z działki w Porcie Drzewnym i tak już korzystał. Zgodzie wojewody towarzyszy sympatyczny paragraf numer 2, mówiący o bonifikacie.

Cel: „niezarobkowa działalność”

Jak czytamy w zarządzeniu wojewody, opisywany grunt Skarbu Państwa leży przy ul. Droga Starotoruńska 1 i ma dokładnie 1,3244 hektara. Operat szacunkowy z 1 marca tego roku określa wartość działki na 1 mln 505 tys. zł. Natomiast cenę, z wliczonym 23-proc. podatkiem VAT, ustalił prezydent Torunia, na kwotę 1 mln 853 tys. 610 zł.

Przeczytaj: Wstrząsające nagrania rozmów „czyściciela mieszkań” i jego ofiary

Wspomniany paragraf numer 2 zarządzenia wojewody mówi o zgodzie na udzielenie redemptorystom bonifikaty w postaci 60 procent, odjętych od pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste, a tę ustala w wysokości 15 procent ceny działki. Prosty rachunek wskazuje więc, że za wieczyste prawo użytkowania działki ojcowie redemptoryści zapłacą 111 tys. zł z groszami.

- Podstawy prawne udzielenia bonifikaty określa art. 73 ust. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami - tłumaczy nam Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Dla porządku przytoczmy, że przywołany artykuł mówi, iż „Właściwy organ może udzielić bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku. W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku określa się w szczególności warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych. Bonifikaty te można stosować również do nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 stycznia 1998 r.”. Tyle.

Jakie opłaty?
Zgoda wojewody na użytkowanie wieczyste i bonifikatę już jest. Teraz pozostaje podpisanie aktu notarialnego. Zaznaczmy, że redemptoryści uregulują jednorazową opłatę w wysokości 111 tys. 200 zł, a później wnosić będą opłaty roczne w wysokości 0,3 proc. ceny. To aktualne stawki przy gruntach oddanych na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność: opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową.


Czytaj dalej na kolejnej stronie

W zarządzeniu mowa jest i o tym, że działkę oddaje się „na cele związane z niezarobkową działalnością kulturalno-oświatową, opiekuńczą, leczniczą, charytatywną, naukową, sportową oraz turystyczną”.

Co dziś jest na opisywanej działce w Porcie Drzewnym nad Wisłą? - Nie ma tam nic. Dzierżawiący ja dotąd ojcowie redemptoryści wspominają, że poczynili już na niej pewne inwestycje. Ale chodzi o inwestycje tylko związane z dokumentacją, nie jakieś fizyczne - mówi Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami w Urzędzie Miasta Torunia.

Prezydent chciał większej ulgi

Działka leży w imperium ojca Rydzyka, jak określa się teren w Porcie Drzewnym. Mniej więcej w pół drogi między Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej a Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

- Kilkanaście lat temu redemptoryści kupili w Toruniu na własność około 20 hektarów gruntu. Opisywaną działkę jednak dotąd dzierżawili od Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. ZGW jakiś rok temu zrzekł się jednak trwałego zarządu i oddał grunt Skarbowi Państwa - objaśnia dyrektor Wiktor Krawiec.

Redemptoryści wystąpili o przekazanie im dotychczas dzierżawionej działki do prezydenta Torunia - to normalna procedura, na terenie miasta to on reprezentuje Skarb Państwa. Wnosili o przekazanie im ziemi w dowolnej formie: darowizny, sprzedaży lub oddania w wieczyste użytkowanie.

Polecamy też: Dantejskie sceny w polskich komendach policji. Bicie pałką, rażenie paralizatorem...

Co ciekawe, jak wynika z uzasadnienia zarządzenia wojewody z 11 maja br., prezydent Torunia Michał Zaleski, wnioskując do Mikołaja Bogdanowicza o wieczyste użytkowanie, proponował jeszcze większą bonifikatę. Chciał, by redemptoryści zapłacili tylko 1 procent od 25 proc. ceny działki. Byłoby to zaledwie 4,6 tysiąca zł z groszami.

- Dlaczego wnosiliśmy o 99-procentową bonifikatę od 25 procent ceny działki? Bo tak w Toruniu wobec Kościoła już postępowaliśmy, taką mamy praktykę. I, rzecz jasna, nasza praktyka mieści się w granicach prawa - tłumaczy dyrektor Wiktor Krawiec.

Urzędnik przypomina podobne gesty wobec Kościoła z ostatnich lat. Podobne o tyle, że dotyczą duchownych. Odmienne w tym, że chodziło o grunty miejskie, a nie Skarbu Państwa. I że zawsze akceptację musiała wyrazić Rada Miasta Torunia. I wyrażała!

Trzy gesty godne uwagi

Pierwszy gest to przekazanie działki o powierzchni 2,4 hektara przy ul. Faustyny 12 parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Na działce powstał w 2011 roku Dom Opieki „Samarytanin”. Gmina zresztą nie tylko dała ziemię na preferencyjnych warunkach, ale i wspomogła budowę kwotą 1,4 mln zł.

Toruński gest drugi to przekazanie budynku przy ul. Podmurnej 15, na starówce, Kurii Diecezjalnej. Ponad 520 m kw. trafiło w ręce Kościoła z 99-procentową bonifikatą. Na propozycję prezydenta Michała Zaleskiego bez większych problemów przys-tali radni miejscy. Za wartą ok. 1,4 mln zł powierzchnię w sercu miasta kuria zapłaciła ok. 14,3 tys. zł. Budynek dostała, by stworzyć w nim zaplecze dla Muzeum Diecezjalnego.

Gest trzeci wreszcie to sprawa całkiem świeża. Miasto przekazało grunt o powierzchni ponad 9,5 tys. m kw pod kościół św. Andrzeja Apostoła. Grunt leży na nowym osiedlu, powstającym po Jednostce Armii Radzieckiej (JAR). I tutaj zastosowano wielką bonifikatę. Wartą ok. 1,6 mln zł działkę przekazano w użytkowanie wieczyste znów według algorytmu: 99 proc. bonifikaty od 25 proc. ceny.

Zobacz wideo: 7 rad dzięki, którym poprawisz swoją sylwetkę

- Nie jest niczym dziwnym, że w obecnych czasach w Toruniu przekazuje się z bonifikatą nieruchomości Kościołowi katolickiemu. Podkreślmy, że zawsze w określonym celu, służącym przecież całej społeczności. W czasach, gdy w Toruniu dominowali ewangelicy, gospodarze miasta im przekazywali grunty i nieruchomości - podsumowuje dyrektor Wiktor Krawiec.

Co ma minister Szyszko do gruntu?

Wracając do działki w Porcie Drzewnym, ma ona swoją interesująca historię. Jak opisywali to przed dekadą reporterzy „Gazety Wyborczej”, pierwszy wniosek o jej wydzierżawienie o. Rydzyk złożył do ZGW w Gdańsku już w 2004 roku. ZGW odmówił, bo teren leży nad wodą „w rejonie bezpośredniego zagrożenia powodziowego”.

W roku 2005 jednak wiele się zmieniło. Ministrem ochrony środowiska, czuwającym nad ZGW, został przecież Jan Szyszko (tak, ten sam!). Ojciec Rydzyk otworzył przed nim antenę Radia Maryja. W 2006 roku redemptorysta znów wystąpił z wnioskiem o dzierżawę. I wtedy zgodę dostał, do 2037 r. „Umowa dzierżawy została zawarta 23 października, trzy dni po wyborach. Czynsz - 41 tys. rocznie (3 złote za metr!) - jest wielokrotnie niższy od cen rynkowych. W Toruniu ceny zaczynają się od 15 zł rocznie (za metr)” - donosiła w 2007 r. gazeta.

Wideo

Materiał oryginalny: Państwowy grunt dla ojca Rydzyka z bonifikatą wojewody - Express Bydgoski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 137

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elo

Ciesz się, że to kościół w białych rękawiczkach a nie jak na zachodzie brudnymi łapskami, orientalni panowie.

E
Elo

Ciesz się, że to kościół w białych rękawiczkach a nie jak na zachodzie brudnymi łapskami, orientalni panowie.

J
Jan

Mamy XXI wiek, a kościół robi w kraju, co chce. Mi ręce opadają, jak czytam o takich sprawach. Jawnie zabierają wszystko, na co mają ochotę i ciągle im mało. Żeby to jeszcze miało coś wspólnego z Bogiem. Wasz Kościół robi was tak samo w karola, jak i partie, które rządza tym krajem od Okrągłego Stołu. Każdy sobie, a narodowi gówno.

J
Jan

Mamy XXI wiek, a kościół robi w kraju, co chce. Mi ręce opadają, jak czytam o takich sprawach. Jawnie zabierają wszystko, na co mają ochotę i ciągle im mało. Żeby to jeszcze miało coś wspólnego z Bogiem. Wasz Kościół robi was tak samo w karola, jak i partie, które rządza tym krajem od Okrągłego Stołu. Każdy sobie, a narodowi gówno.

M
M.Z.

No trzeba sie przecież odwdzięczyć za agitację w wyborach z abony i radi. Za niedługo będą następne...

M
M.Z.

No trzeba sie przecież odwdzięczyć za agitację w wyborach z abony i radi. Za niedługo będą następne...

J
Joanna

Państwo Rydzyka i PIS- u bez demokracji ,ot doczekaliśmy się po tylu latach walki o wolność ,demokrację ,jak Polacy tak szybko zapomnieli o rozlanej krwi naszych rodaka, jak można było sprzedać swoje poglądy np za 500+ , drodzy rodzice- dlaczego myślicie tylko o młodszych dziecku? Czyżby to starsze było gorsze ? Starsze dziecko łata dziury coraz nowszym podatkami ,mandatami itp ,po co jemu emerytura ,przecież ono gorsze ,młodszy dostał 500+ i to się tylko liczy ,teraz i tu- takie myślenie dzisiejszy rodzic posiada. Macie świadomość ilu chorych dzieci za te pieniądze można by było uratować ? Drodzy prawdziwi patrioci ,którzy nie sprzedali swoich wartości i przekonań dla owego fanatyzmu ,bojkotujmy Toruń ,miasto oddaje za grosze ziemię zatem bogate miasto ,nie potrzebuje bogacić się z turystów ,jest tyle innych pięknych miejsc do zwiedzania i odpoczynku. Niech Rydzyk utrzymuje swoją krainę ,to nie miasto prawdziwych polaków a szkoda ,z taką historią.

J
Joanna

Państwo Rydzyka i PIS- u bez demokracji ,ot doczekaliśmy się po tylu latach walki o wolność ,demokrację ,jak Polacy tak szybko zapomnieli o rozlanej krwi naszych rodaka, jak można było sprzedać swoje poglądy np za 500+ , drodzy rodzice- dlaczego myślicie tylko o młodszych dziecku? Czyżby to starsze było gorsze ? Starsze dziecko łata dziury coraz nowszym podatkami ,mandatami itp ,po co jemu emerytura ,przecież ono gorsze ,młodszy dostał 500+ i to się tylko liczy ,teraz i tu- takie myślenie dzisiejszy rodzic posiada. Macie świadomość ilu chorych dzieci za te pieniądze można by było uratować ? Drodzy prawdziwi patrioci ,którzy nie sprzedali swoich wartości i przekonań dla owego fanatyzmu ,bojkotujmy Toruń ,miasto oddaje za grosze ziemię zatem bogate miasto ,nie potrzebuje bogacić się z turystów ,jest tyle innych pięknych miejsc do zwiedzania i odpoczynku. Niech Rydzyk utrzymuje swoją krainę ,to nie miasto prawdziwych polaków a szkoda ,z taką historią.

L
Lop

Ten cwaniak w sutannie zlupil Polske iPolakow bardziej niz Hitler !!!!!!

L
Lop

Ten cwaniak w sutannie zlupil Polske iPolakow bardziej niz Hitler !!!!!!

P
POl

Normalny to ty nie jestes !! Pies jeb*l ten zakon , ryzyka i ciebie !!

P
POl

Normalny to ty nie jestes !! Pies jeb*l ten zakon , ryzyka i ciebie !!

L
Lop

Ty " sw. Piotrze to sie z h*jem na lby pomieniales !!! Rydzykowski to oszust i kanciarz !!!! Wyjatkowa pazerna szuja !! Ale jak ma do czynienia z takimi debilami jak TY to Polakow doi jak krowe !!

L
Lop

Ty " sw. Piotrze to sie z h*jem na lby pomieniales !!! Rydzykowski to oszust i kanciarz !!!! Wyjatkowa pazerna szuja !! Ale jak ma do czynienia z takimi debilami jak TY to Polakow doi jak krowe !!

P
Pawel

No przecież pisze że "Operat szacunkowy z 1 marca tego roku określa wartość działki na 1 mln 505 tys. zł."

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3