MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu kończy się opóźniona o 2 lata budowa przedszkola. Koszty przedsięwzięcia w tym czasie wzrosły o 3 mln zł...

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Nowe przedszkole przy ul. Żarskiej w Żaganiu miało być oddane do użytku jeszcze w 2022 roku. Budowa trwa do dzisiaj. Czy jest szansa na to, że placówka ruszy jeszcze w 2024 roku? Miasto twierdzi, że trwają ostatnie prace i tym razem falstartu już nie będzie. To największa inwestycja od lat, a jej koszty wzrosły z planowanych początkowo 10 mln zł, do ponad 13 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 4 mln Żagań dostał z tarczy rządowej, zaś 12,6 mln zł na renowację basenu w parku, wraz z otoczeniem z Polskiego Ładu. Niestety, basen nadal popada w ruinę i tam nie widać tam żadnych prac.

Nowe przedszkole w Żaganiu powstaje w wielkich bólach przy ul. Żarskiej, w miejscu wyburzonego przedszkola nr 6. Nowa placówka ma również zastąpić dawne przedszkole nr 5 przy ul. Wałowej. Miało być oddane do użytku w 2022 roku, jednak mimo upływu czasu pojawiały się wciąż nowe problemy, zaś przedszkola nie ma do tej pory. Na jego terenie wciąż można zobaczyć koparkę, trwają też prace

Dofinansowanie z Polskiego Ładu

Budowa przedszkola została dofinansowana z programu rządowej tarczy w wysokości 4 mln zł. Początkowo (w 2021 roku) miało ono kosztować 10 mln zł, jednak z upływem czasu koszty wzrosły o ponad 3 mln zł.
W nowym obiekcie miejsce znajdzie około 250 dzieci. Budynek ma być przystosowany dla osób niepełnosprawnych, nowoczesny i energooszczędny. Zostanie stworzonych 20 miejsc parkingowych na terenie przedszkola (w tym trzy miejsca dla osób niepełnosprawnych). Nowy budynek ma zastąpić dwa obiekty, które przy okazji budowy zostały już zlikwidowane.

Co się dzieje na budowie?

- Trwają prace wykończeniowe – wyjaśnia Agnieszka Zychla, rzeczniczka magistratu w Żaganiu. - Układana jest kostka na ciągach komunikacyjnych, montowane ogrodzenie. Wewnątrz budynku pojawiły się meble, trwa ostatni etap prac związanych z wentylacją w pomieszczeniach kuchennych. Zgodnie z umową i aneksami do tej umowy za wykonane roboty budowlane wykonawcy należy się wynagrodzenie w wysokości 13 440 985,75 zł. Opóźnienia w realizacji inwestycji wynikały z zachwiania łańcuchów dostaw poprzez opóźnianie lub wstrzymywanie dostaw materiałów budowlanych po ataku Rosji na Ukrainę. W 2023 roku wykonawca wstrzymał prace z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne (od 19.01.2023 do 20.03.2023) oraz konieczność poprawy rozwiązań projektowych. Od 1 listopada 2023 roku za opóźnienia w realizacji inwestycji naliczane są kary. Dotacja nie przepadnie – środki te zostały już wydane w ramach transz za kolejne etapy inwestycji.
- O terminie otwarcia obiektu poinformujemy w momencie zakończenia prac i przedstawieniu przez wykonawcę zgody na użytkowanie obiektu - dodaje rzeczniczka.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska