Patryk Dudek zdobył szósty medal mistrzostw świata. Lider Falubazu wywalczył brąz w Speedway of Nations

cekon
Patryk Dudek, lider Falubazu Zielona Góra, zdobył piąty medal mistrzostw świata na żużlu. Łukasz Kaczmarek/@WTSSparta
Faworyzowanym reprezentantom Polski nie udało się zdobyć we Wrocławiu tytułu mistrzów świata w rozgrywkach Speedway of Nations. Po bardzo słabej pierwszej części finałowej Biało-Czerwoni ambitnie odrabiali starty, ale nie udało im się dotrzeć do finałowego wyścigu imprezy. Zdobyli brązowy medal. Wywalczył go m.in. lider Falubazu Zielona Góra Patryk Dudek. Razem z nim zawodnicy Sparty Wrocław – Maciej Janowski i Maksym Drabik (rezerwowy). Mistrzami świata zostali Rosjanie.

Po słabej jeździe w pierwszym dniu finałowej rywalizacji Polacy zajmowali dopiero szóste miejsce. Wyprzedzali jedynie Niemców, do prowadzących Brytyjczyków tracili aż dziesięć punktów, a do zajmujących trzecią lokatę Duńczyków - pięć. Trzecie miejsce było na tyle istotne, że przy obowiązującym w zawodach regulaminie, ekipa, która zajęła po dwóch dniach tą pozycję pozostawała z szansami nawet na tytuł mistrzowski. Bo według przepisów w finałowym wyścigu o złoto do boju ruszyli zwycięzcy klasyfikacji po 42 wyścigach i zwycięski duet z barażu, w którym wystartowały zespoły z miejsc 2-3.
- Po pierwszym dniu mieliśmy lekkiego moralniaka, porozmawialiśmy po męsku, szukaliśmy przyczyn słabego wyniku. Szkoda, że zawaliliśmy, ale dalej mamy szanse na dobrą lokatę – mówił Marek Cieślak, selekcjoner reprezentacji Polski reporterowi telewizji nc+.

Katastrofa! Polscy żużlowcy lepsi tylko od Niemców w pierwszym dniu finału Speedway of Nations

Polacy do samego końca turnieju zasadniczego walczyli o to, by odrobić starty. By dopaść choćby trzeciej lokaty. Udało się, w ostatecznym rozrachunku zdobyli o jeden punkt więcej od Danii i w barażowej gonitwie pojechali z Rosjanami. W zasadzie pojechał tylko Maciej Janowski, bo tuż po starcie wykluczony został Patryk Dudek. Zielonogórzanin „czołgał się” na starcie, a że dzień wcześniej otrzymał już ostrzeżenie, to w zgodzie z regulaminem za drugie przewinienie został zdyskwalifikowany. W powtórce najlepszy był Maciej Janowski, wyścig zakończył się remisem ze wskazaniem na Rosjan, bo oni zajęli drugą i trzecią lokatę.
W ten sam sposób rosyjscy żużlowcy wygrali wielki finał z Brytyjczykami. Najszybszy był Tai Woffinden, za nim finiszowali Artiom Łaguta, Emil Sajfutdinow i Robert Lambert.

Żużlowcy Falubazu Zielona Góra wygrali na własnym torze pierwszy turniej Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.

Żużlowcy Falubazu Zielona Góra najlepsi na własnym torze [ZDJĘCIA]

- Nie wiem, co powiedzieć, taki jest regulamin – mówił po zawodach Patryk Dudek. - Uwzględniając to, jak pojechaliśmy pierwszego dnia, to w sumie nieźle zakończyliśmy. Cieszymy się z brązowych medali.
Patryk Dudek zdobył swój szósty medal mistrzostw świata w żużlowej karierze. Wcześniej zdobył cztery złote (trzy w rywalizacji drużynowej, jeden w indywidualnych mistrzostwach świata juniorów) i srebrny indywidualnych mistrzostw świata seniorów (Grand Prix).

KLASYFIKACJA SPEEDWAY OF NATIONS
1. Rosja – wygrana w wyścigu finałowym - 45 pkt., 2. Wielka Brytania – przegrana w wyścigu finałowym – 46 pkt., 3. Polska – przegrana w barażu o finał – 36 pkt., 4. Australia – 35 pkt., 5. Dania – 35 pkt., 6. Szwecja – 32 pkt., 7. Niemcy – 23 pkt.

WYNIKI DRUGIEGO DNIA FINAŁU SPEEDWAY OF NATIONS
1. Rosja – 22 pkt.: Artiom Łaguta 14+2 bonusy (1*,3,3,3,2*,2), Emil Sajfutdinow 8+2 (2,0,0,2*,3,1*).
2. Wielka Brytania - 21 pkt.: Tai Woffinden 17 (2,3,3,3,3,3), Robert Lambert 4 (0,1,1,1,1,0);
3. Polska – 21 pkt.: Maciej Janowski 13 (3,2,3,2,0,3), Patryk Dudek 8+3 (2*,1*,1,1*,2,1);
4. Australia - 20 pkt.: Jason Doyle 16 (3,3,2,2,3,3), Max Fricke 4+1 (0,1,0,1*,1,1);
5. Szwecja - 16 pkt.: Fredrik Lindgren 9+1 (w,2*,1*,2,2,2), Antonio Lindbäck 7+2 (1,3,2,0,0,1*);
6. Dania – 15 pkt.: Michael Jepsen Jensen 15 (3,2,3,3,1,3), Kenneth Bjerre 0 (0,0,0,-,0,-), Fredrik Jakobsen 0 (0,0);
7. Niemcy – 11 pkt.: Kai Huckenbeck 9 (2,0,2,1,2,2), Martin Smolinski 2+1 (1*,1,0,0,-,-), Michael Haertel 0 (0,0).

OBEJRZYJ najnowszy odcinek magazynu żużlowego "Tylko w lewo"