Piąta kolejka IV ligi: Budowlani Lubsko wciąż bez punktów, przebudzenie rezerw Lechii

Paweł Górski
Budowlani Lubsko na początku sezonu nie mają powodów do radości
Budowlani Lubsko na początku sezonu nie mają powodów do radości Małgorzata Fudali Hakman/archiwum
W weekend 27-28 sierpnia rozegrana została piąta kolejka zmagań w lubuskiej IV lidze. Jedynymi niepokonanymi drużynami pozostają Odra Bytom Odrzański i Pogoń Świebodzin, które wspólnie przewodzą tabeli. Zamykają ją natomiast Budowlani Lubsko, którzy nie zainkasowali jeszcze żadnej zdobyczy.

Odra górą w pojedynku beniaminków

Kolejka została zainaugurowana meczem w Bytomiu Odrzańskim, gdzie miejscowa Odra podejmowała Lubuszanina Drezdenko. Był to pojedynek aktualnych mistrzów lubuskich grup klasy okręgowej, w którym lepszy okazał się reprezentant południa. Gospodarze na prowadzenie wyszli w 37 minucie po bramce Bartosza Skiby. Niedługo po przerwie na 2:0 podwyższył Dawid Cieśla i tym samym Odra była na najlepszej drodze do kolejnego ligowego zwycięstwa. Bytomianie musieli jednak mieć się na baczności do końca spotkania, bowiem w 75 minucie kontaktową bramkę strzelił dla Lubuszanina Kamil Onichimowski. Ostatecznie wynik 2:1 utrzymał się do końcowego gwizdka i Odra pozostała niepokonanym liderem IV ligi.

Zwycięstwo świebodzinian w Rzepinie

Po piętach liderowi z Bytomia Odrzańskiego depcze świebodzińska Pogoń, która również legitymuje się kompletem punktów. W piątej kolejce podopieczni trenera Macieja Góreckiego przywieźli wygraną z terenu Ilanki Rzepin. Po pierwszej połowie panował remis 1:1, bowiem na bramkę Nikodema Rafalika szybko odpowiedział Kacper Lewitzki. Rozstrzygnięcie nastąpiło w 75 minucie, kiedy na 2:1 dla Pogoni strzelił Mateusz Świtała.

Budowlani nadal bez punktu

Piątą porażkę z rzędu zanotowali Budowlani Lubsko. Tym razem komplet z ich boiska wywiozła Korona Kożuchów, która zwyciężyła 2:0. Prowadzenie dał jej już w 7 minucie Mateusz Miłek, a na początku drugiej połowy podwyższył Pavlo Volk. Gospodarze nie mieli za wiele do powiedzenia – zwłaszcza, że przez większość drugiej odsłony grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Kamila Skrobani.

Młoda Lechia wybiła się ze strefy spadkowej

Lechia II Zielona Góra po nieudanym starcie sezonu zanotowała drugie zwycięstwo z rzędu. Zespół prowadzony przez trenera Mateusza Reusa pokonał na wyjeździe Piasta Iłowa 4:1. Hattrickiem popisał się w tym spotkaniu Bartosz Żurawski, a jednego gola dla zwycięzców dorzucił z rzutu wolnego Łukasz Ziętek. Honorowe trafienie dla gospodarzy w 64 minucie zapisał na swoje konto Paulo Henrique Rodrigues Lima.

Emocje do samego końca w Skwierzynie

Kibice zgromadzeni na stadionie w Skwierzynie byli świadkami wymiany ciosów w meczu miejscowej Pogoni z Odrą Nietków. Goście wyszli na prowadzenie w 26 minucie dzięki trafieniu Romana Kopacza i utrzymywali ten skromny wynik przez pół godziny. W 60 minucie wyrównał Miłosz Rutkowski, ale przyjezdni zdołali błyskawicznie odpowiedzieć trafieniem Patryka Trzmiela. Miejscowi ponownie musieli zatem zabrać się do odrabiania strat, co przyniosło efekt na pięć minut przed końcem podstawowego czasu gry. Wówczas do remisu doprowadził Shingo Koreeda. Nie był to jednak koniec emocji – faworyzowani piłkarze Odry dopięli swego w 93 minucie, kiedy gola na wagę trzech punktów zdobył Dawid Leoszko.

Meprozet zwyciężył w dziesiątkę

Emocje sięgały zenitu również w Starym Kurowie, gdzie tamtejszy Meprozet mierzył się z Promieniem Żary. Gospodarze wyszli na prowadzenie już w piątej minucie za sprawą bramki Tomasza Szwieca. Niespełna pół godziny później wyrównał Kamil Dados, lecz tuż przed przerwą na listę strzelców ponownie wpisał się Szwiec. Żaranie do kolejnego remisu doprowadzili w 60 minucie.

Przez ostatni kwadrans gry Meprozet musiał sobie radzić w dziesiątkę po dwóch żółtych kartkach dla Bogdana Sosnowskiego. Nie przeszkodziło to jednak gospodarzom w odniesieniu zwycięstwa – w 84 minucie rozstrzygającego gola zdobył Wojciech Spiliszewski, dzięki czemu zespół ze Starego Kurowa zwyciężył 3:2 i po raz drugi w tym sezonie zgarnął komplet punktów.

Wyniki 5. kolejki IV ligi:

• Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Lubuszanin Drezdenko 2:1 (bramki: Skiba, Cieśla – Onichimowski)
  • Budowlani Lubsko – Korona Kożuchów 0:2 (Miłek, Volk)
  • Celuloza Kostrzyn nad Odrą – Czarni Żagań 1:4 (Banda – Strugaru 3, Chruścicki)
  • Piast Iłowa – Lechia II Zielona Góra 1:4 (Rodrigues Lima – Żurawski 3, Ziętek)
  • Ilanka Rzepin – Pogoń Świebodzin 1:2 (Lewitzki – Świtała, Rafalik)
  • Pogoń Skwierzyna – Odra Nietków 2:3 (Rutkowski, Koreeda – Kopacz, Trzmiel, Leoszko)
  • Meprozet Stare Kurowo – Promień Żary 3:2 (Szwiec 2, Spiliszewski – Dados, Augustyniak)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Dąb Sława-Przybyszów 3:2 (Paradowski 2, Szczeciński – Rybak 2)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Polonia Słubice 0:4 (Gronostaj 2, O. Begier, P. Begier)