MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgnacja trawnika po zimie. Zajmij się tym wiosną, a przez cały sezon będzie piękny. 10 rzeczy, które ożywią trawnik. Sprawdź, co zrobić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Przedwiośnie to odpowiedni czas, by rozpocząć pielęgnację trawnika. Jeśli dobrze zajmiemy się nim teraz, w sezonie będzie piękny i zdrowy.
Przedwiośnie to odpowiedni czas, by rozpocząć pielęgnację trawnika. Jeśli dobrze zajmiemy się nim teraz, w sezonie będzie piękny i zdrowy. bialasiewicz/123rf.com
Wiosną szczególną uwagę musimy poświęcić trawnikowi. Jeśli zajmiemy się nim teraz, w sezonie będzie wyglądał pięknie i zdrowo rósł. Po zimie często ujawniają się różne problemy z trawnikiem, np. plamy, będące skutkiem chorób grzybowych. Zdarza się też, że w jakichś miejscach trawa gorzej rośnie, albo wypiera ją mech. Tym problemom można zaradzić - przyda się wiosenna pielęgnacja trawnika. Radzimy, co zrobić, by mieć piękny trawnik.

Spis treści

Co trzeba zrobić z trawnikiem na wiosnę?

Trawnik najczęściej jest obowiązkowym elementem każdego przydomowego ogrodu. Często wydaje się najmniej kłopotliwym i pracochłonnym sposobem zagospodarowania terenu, jednak to nie do końca prawda. Jeśli chcemy, żeby trawnik ładnie wyglądał, trzeba o niego odpowiednio zadbać, i to już od wczesnej wiosny, a nawet przedwiośnia. Oto lista prac, które sprawią, że trawnik będzie prezentował się pięknie i zdrowo. Niektóre z nich trzeba wykonać tylko w określonych przypadkach, ale większość – przyda się każdemu trawnikowi.

Polecamy też: Łąka kwietna w ogrodzie. Jak ją założyć i co na niej posiać? Polecamy przykładowe kompozycje

Grabienie trawnika

Jeśli tylko ziemia jest w miarę sucha (jeśli zima była śnieżna, trzeba oczywiście poczekać, aż śnieg stopnieje, ale też – aż ziemia obeschnie), można zająć się trawnikiem. Pierwszą pracą jest grabienie. Usuwamy resztki liści, gałązek, zeschnięte źdźbła trawy itp. Najlepiej użyć do tego szerokich, wachlarzowych grabi. Uwaga: jeśli na trawniku mamy posadzone wiosenne kwiaty cebulowe, uważajmy na nie, bo często wychodzą początkowo niezauważone.

Wertykulacja trawnika

Pod tym hasłem kryje się zabieg nacinania darni. Choć brzmi to drastycznie, jest potrzebne trawnikowi, szczególnie starszemu (nie powinno się tego robić w przypadku trawników młodszych niż 2 lata). Z czasem bowiem w murawie tworzy się warstwa tzw. filcu, czyli splątanych, zeschniętych korzeni, łodyg itp., która utrudnia wzrost trawy, hamuje przepływ wody i powietrza do korzeni. Nacinanie pozwala pozbyć się tego problemu.
Do wertykulacji używa się specjalnego narzędzia – wertykulatora, które można kupić lub wypożyczyć. Jego główną częścią jest wałek z ostrzami. Do średniej wielkości trawników przydomowych z powodzeniem wystarczy wertykulator ręczny (są też elektryczne i spalinowe). Wertykulator prowadzi się po darni najpierw w jedną stronę, a potem – prostopadle do niej (w kratę).

Aeracja trawnika

To kolejny zabieg, któremu warto poddać dojrzały trawnik. Ma on na celu lepsze napowietrzenie ziemi, co korzystnie wpłynie na rozwój trawy. W praktyce aeracja polega na nakłuwaniu ziemi. Można to zrobić widłami, są też specjalne buty z kolcami, w których po prostu chodzi się równomiernie po trawniku. Są także urządzenia przypominające wertykulator (zamiast ostrzy mają kolce). Aerację należy wykonać po wertykulacji. Sprawdź: jak wykonać aerację trawnika.

Wertykulacja, aeracja oraz kilka innych zabiegów, które wykonuje się wiosną, sprawi, że trawnik będzie się pięknie prezentował przez cały sezon.
Wertykulacja, aeracja oraz kilka innych zabiegów, które wykonuje się wiosną, sprawi, że trawnik będzie się pięknie prezentował przez cały sezon. Delpixart/Getty Images

Wiosenne wałowanie

O ile wertykulacja i aeracja przyda się każdemu starszemu trawnikowi, to wałowanie robi się tylko, jeśli pod trawą jest lekka, piaszczysta gleba, a trawnik po zimie wygląda na pofałdowany albo pojawiły się na nim wybrzuszenia (takie nierówności powstają na skutek tego, że pod warstwą trawy, słabo związanej z lekkim podłożem, woda zamarzała i rozmarzała). Te podniesione fragmenty latem będą zasychać, dlatego trzeba je „scalić” z podłożem, przejeżdżając specjalnym walcem do trawy.

Piaskowanie trawnika

Ten zabieg, w przeciwieństwie do wałowania, warto zrobić, jeśli ziemia pod trawnikiem jest ciężka, gliniasta, mało przepuszczalna. Robi się to po aeracji, po prostu równomiernie rozsypując warstwą piasku i potem lekko go rozgrabiając. Piasek rozluźni strukturę ziemi, wypełniając otwory zrobione kolcami.

Wapnowanie trawnika

To kolejny przydatny zabieg, który jednak wykonuje się tylko w miarę potrzeb. A dokładniej wtedy, gdy podłoże pod trawnikiem jest zbyt kwaśne – jego pH jest niższe niż 5,5. Oznaką, że tak właśnie jest, może być intensywnie rosnący mech, ale trzeba to Jeśli trawnik wymaga wapnowania, trzeba to zrobić jak najwcześniej (w lutym-marcu), bo inaczej można zniszczyć trawę (teoretycznie lepszym terminem jest jesień, ale jeśli nie zrobiliśmy tego wtedy, to mamy szansę właśnie na przedwiośniu). Stosuje się granulowaną kredę nawozową lub dolomit, można też znaleźć produkty pod hasłem „wapno do trawnika”.
Uwaga: przez ok. miesiąc po wapnowaniu nie wolno stosować nawozów ani siać trawy.

Wiosenne nawożenie

Kiedy trawnik jest wygrabiony, a najlepiej też zwertykulowany i napowietrzony, warto go zasilić. Do wyboru mamy kompost, który należy rozsypać równą, cienką warstwą na trawniku lub nawozy mineralne. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie mineralne, najlepiej zdecydować się na gotową mieszankę, przeznaczoną właśnie do trawników. Ale tu musimy jeszcze wybrać nawóz długo działający lub szybko działający. Zaletą tych pierwszych jest to, że wystarczy je zastosować raz, właśnie na początku sezonu i nie ma ryzyka uszkodzenia trawy. Zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta danego nawozu.

Plamy na trawniku

Bardzo często po zimie pojawiają się niepokojące plamy pożółkłej trawy. O ile w sezonie powstają one z różnych przyczyn, to wiosną najczęściej jest ona jedna, czyli choroba grzybowa – najczęściej pleśń śniegowa. Występuje głównie (ale nie tylko) w najbardziej zacienionych miejscach i tam gdzie udeptaliśmy śnieg (albo leżała jego hałda, w co bardziej śnieżne zimy).
Walka z tą chorobą jest to uciążliwa, szczególnie jeśli jest zimno i mokro. Chore fragmenty najlepiej usunąć, wraz z warstwą ziemi (nie dajemy ich na kompost, tylko do odpadów!). Następnie wykonujemy aerację i piaskowanie. Warto zastosować środek grzybobójczy. Uzupełniamy ziemię i dosiewamy trawę.

Dosiewanie trawy wiosną

Może się okazać, że po zimie będzie niezbędne dosianie trawy. Należy to zrobić po wstępnym przygotowaniu, czyli wygrabieniu i spulchnieniu ziemi widłami. Można użyć tej samej trawy, z której jest trawnik, ale są także specjalne mieszanki do dosiewek, które ładnie uzupełniają braki. Po wysianiu nasion, należy przykryć je cienką warstwą ziemi, rozgrabić i podlać.

Pierwsze koszenie trawnika

Kiedy po raz pierwszy kosić trawnik? Wszystko zależy od pogody, w szczególności temperatury. Przyjmuje się, że trawę kosimy, kiedy źdźbła mają ok. 6 cm długości. Ale trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka rzeczy - sprawdź, kiedy skosić trawnik po zimie.

Zadbaj o piękny trawnik

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pielęgnacja trawnika po zimie. Zajmij się tym wiosną, a przez cały sezon będzie piękny. 10 rzeczy, które ożywią trawnik. Sprawdź, co zrobić - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska